Celý hudobný systém je založený na trojdimenzionálnej technológii. Na jej vývoji spolupracovalo Audi s firmou Bang&Olufsen. 3D technológia dokáže údajne nasimulovať prostredie, v ktorom nahrávka vznikala. 

3D Audio systém vás "prenesie" do priestoru kde nahrávka vznikala.

Celý hudobný systém je založený na trojdimenzionálnej technológii. Na jej vývoji spolupracovalo Audi s firmou Bang&Olufsen. 3D technológia dokáže údajne nasimulovať prostredie, v ktorom nahrávka vznikala. To znamená, že dokáže nasimulovať napr. zvuk koncertnej sály, malého klubu, či štúdia.


Systém pracuje na základe odrazu zvuku. Teda ak sa interpret nachádzal na javisku, zvuk sa odráža od podlahy, stien, stropu, s rôznym oneskorením. Od blízkej podlahy sa napríklad zvuk odrazí v radoch milisekúnd, od steny vzdialenej 40 metrov mu to ale trvá viac ako 200 milisekúnd. Audio systém dokáže tieto rozdiely v odraze zvuku spočítať a vytvoriť matematický model akejkoľvek miestnosti. Ten je následne prenesený do kabíny Audi Q7. Údajne je úplne jedno, či bola nahrávka zaznamenaná ako mono, stereo či 5.1. Surround Sound. 

Príplatková aparatúra Bang&Olufsen poskytne výkon 1 920 W z 23 reproduktorov.

Technológia však nie je absolútnou novinkou. Prvýkrát sa objavila už minulý rok a bola dostupná v staršej generácii Q7. 3D technológia má osloviť hlavne audiofilov a rôznych technologických nadšencov. Nahrávky by mali znieť verne prostrediu, kde boli nahraté. Teda, od malého štúdia, až po koncertnú sálu. Funkcia bude ale vypínateľná. To znamená, že ak si budete chcieť vypočuť hudbu bez „3D efektu“ nebude s tým žiadny problém.


3D systém dokáže spolupracovať aj so základným audio systémom Bose. Slovo „základný“ je v tomto prípade pritiahnuté za vlasy, pretože systém Bose má 20 reproduktorov, z toho štyri kusy sú umiestnené vyššie ako je bežné. Dôvod vyššieho umiestnenie je práve navodenie 3D dojmu. Ešte lepší zvuk ponúkne hudobná aparatúra od známej firmy Bang&Olufsen. Tá pridá ďalšie tri reproduktory a zväčší priemer subwooferu z 200 mm na 250 mm. Zosilňovač systému Bang&Olufsen má slušný výkon 1920 W. Koľko si zaň Audi vypýta v podobe príplatkov, zatiaľ nevieme. Malý obnos peňazí to ale určite nebude.


Zdroj: tlačová správa, autoforum.cz