Benzín zlacnel pod symbolickú hranicu

O niekoľko centov lacnejšie – takýto cenový vývoj postihol tak benzín, ako aj diesel na čerpacích staniciach na Slovensku. Benzín natankujete momentálne za cenu okolo 1,59 eura za liter paliva. Diesel stojí približne 1,62 eura za každý natankovaný liter.

Za tieto pozitívne novinky „vďačia“ motoristi najmä súčasnej neistej ekonomickej situácii. Zo Spojených štátov či z Číny prichádzajú nie príliš optimistické informácie čo sa týka dopytu po rope a ropných produktoch. Ani priškrtenie produkcie ropy zo strany krajín ako Saudská arábia či Rusko tak už nedokázalo zvrátiť pokles cenoviek smerom nadol.

„Dôvodom poklesu cien ropy sú informácie o nízkej spotrebe v USA. Spotreba benzínu na hlavu by tam mala poklesnúť na dvadsaťročné minimum. I v Číne je rast spotreby nižší oproti predpokladom,“ uviedol pre TVnoviny.sk analytik Boris Tomčiak.

Tankovanie na Slovensku býva často drahšie v porovnaní so zahraničím vrátane blízkych susedných krajín – najväčšia domáca rafinéria Slovnafta čelila v tomto smere nedávno aj otvorenej kritike analytikov.

Zdroj: TVnoviny.sk / foto: cz.depositphotos.com