Lexus RX patrí medzi najpopulárnejšie SUV v Amerike. Výrobca konečne vypočul zákazníkov a priniesol dlhú verziu. 

Vďaka chytrým konštrukčným úpravám sa podarilo predĺžiť karosériu o 110 mm. Sklo piatych dverí je teraz strmšie. Sedemmiestna verzia ponúka tretí rad sedadiel ako lavicu delenú v pomere 60:40. Konštruktéri navrhovali tretí rad sedadiel RX L tak, aby sa cestujúci tešili z rovnakej miery pohodlia a luxusu ako pasažieri v druhom rade. Druhý rad sa nachádza o niečo vyššie ako tretí, čím vzniklo viac priestoru pre nohy cestujúcich na zadných sedadlách.

Bezpečnosť 

Sedemmiestne vozidlá používajú priebežné bočné hlavové airbagy po celej dĺžke, s pokrytím všetkých troch radov sedadiel. Balík bezpečnostných technológií Lexus Safety System+ zahŕňa bezpečnostný systém na predchádzanie kolíziám (PCS) s funkciou rozpoznávania chodcov, asistenta na udržanie jazdy v jazdnom pruhu (LKA) s korekciami riadenia, automatické prepínanie diaľkových svetiel (AHB) a adaptívny tempomat pre celý rozsah rýchlostí. Vo vyšších stupňoch výbavy nájdeme systém na sledovanie mŕtvych uhlov (BSM) s panoramatickým zobrazovaním okolia vozidla (PVM), inteligentné parkovacie senzory (IPS), systém na sledovanie premávky v priečnom smere za vozidlom s brzdením, resp. adaptívny systém ovládania diaľkových svetiel (AHS). 

Motory

Pohonné ústrojenstvo Lexus Hybrid Drive spája zážihovú jednotku V6 s objemom 3,5 litra (systém vstrekovania paliva D4-S) s dvoma výkonnými elektromotormi/generátormi, čím dosahuje systémový výkon 313 koní umožňujúci dynamickú akceleráciu a spoľahlivé predbiehanie v kritických situáciách. Hybridné vyhotovenie je AWD. Na pohon zadnej nápravy využíva nezávislý zadný elektromotor, ktorý sa zapája podľa potreby. Volič jazdných režimov Drive Mode Select je rozšírený o štvrtý režim EV umožňujúci pohybovať sa určitý čas nižšou rýchlosťou len na elektrinu. 

Jazda a ovládateľnosť

Celá posádka sedemmiestneho RX L vo vyhotovení 2018 si vychutná rovnako luxusnú hladkú a tichú jazdu ako v prípade päťmiestnej verzie. 

Interiér 

Kabína je typická bezchybným spracovaním všetkých detailov. Ponuka interiérových dekorov zahŕňa matný bambus, orech, tmavohnedé drevo Šimamoku, 3D fóliu alebo laserom gravírované tmavé drevo. V prípade 3D fólie základnej verzie je použitý lesklý čierny reliéfny vzor s vysokokvalitným vyhotovením evokujúcim pocit hĺbky. Plnofarebný projekčný displej (HUD, výbava na želanie), ktorý je začlenený do konštrukcie prístrojového panela, premieta kľúčové informácie na čelné sklo, aby vodič nemusel zbytočne odkláňať zrak od vozovky.

Multimédia a audio

Štandardne dodávaný systém Lexus LDA (Lexus Display Audio) zahŕňa 8" displej, tuner AM/FM, pripojenie Bluetooth®, mikrofón a funkciu rozpoznávania hlasu, slot na karty microSD, konektor AUX, dva porty USB a deväť reproduktorov. Často používané ovládacie prvky má vodič k dispozícii poruke v blízkosti volantu. Porty USB v druhom rade umožňujú cestujúcim ľahké používanie a dobíjanie vlastných multimediálnych zariadení.

Stupeň výbavy Luxury ponúka špičkový zvuk na cestách v kombinácii s ľubovoľnou navigáciou. K dispozícii je prémiový systém priestorového ozvučenia Mark Levinson Premium Surround s 15 reproduktormi a celkovým výkonom 835 W. Vyspelá technológia Clari Fi™ zlepšuje kvalitu zvuku pri všetkých komprimovaných hudobných súboroch v digitálnej podobe. 

V ponuke je aj jemný 12,3" multimediálny displej s rozdelenou obrazovkou, ktorý umožňuje celoobrazovkové sledovanie máp navigácie alebo súčasné zobrazenie funkcií audia alebo klimatizácie a ďalších systémov. V ponuke prvkov na želanie je aj intuitívne rozhranie Remote Touch, ktoré pripomína ovládanie pomocou myši. 

Verzia RX 450hL, ktorá je najvýkonnejším a najhospodárnejším modelom RX, ponúka na želanie vyhrievané a odvetrávané predné sedadlá a systém na sledovanie mŕtvych uhlov (BSM) so systémom na sledovanie premávky v priečnom smere za vozidlom a brzdenie. 

Zdroj a foto: Lexus