Už o 20 rokov by mohla byť väčšina áut na cestách bez vodiča. 

Do prognóz a plánovania sa čoraz viac zapájajú aj iné, príbuzné sektory. Pred pár dňami zverejnila Česká asociace pojišťoven scenár možnosti dosiahnutia za najpriaznivejších podmienok, aby o 20 rokov jazdila na českých cestách vyše polovica áut bez vodiča. Poisťovne tvrdia, že vďaka autonómnym autám klesne nehodovosť. Predpokladajú, že do r2030 klesne počet áut bez autonómnych asistentov na minimum. V priebehu 40. rokov by mali byť aj tieto poloautomaty nahradené úplne autonómnymi autami.  


Tento scenár je možné dosiahnuť len vtedy, ak sa o to pokúsi každá zo strán, čiže automobilky, zákazníci a verejný sektor. Ak všetko pôjde ako po masle, tak predpokladáme aj zásadnú zmenu konceptu poisťovníctva. Posudzovať sa bude okrem iného aj zlyhanie systémov, ktoré nehodu spôsobili, alebo situáciu nezvládli. 

MÁTE OBAVU Z BEZPEČNOSTI AUTONÓMNYCH ÁUT?
  • Áno, ale časom by opadla ( 7% )

     

  • Áno, neistotu budem pociťovať vždy ( 80% )

     

  • Nie, absolútne žiadnu ( 13% )

     

Odpovedalo 69 ľudí  

Nebudem sa tajiť tým, že som v týchto veciach skeptický. Nepáči sa mi, že o mojom živote bude rozhodovať počítač. Nevravím, v mnohých veciach bude isto nápomocný a ochráni život, zdravie a majetok, ale zoberte si jednu banálnu vec, ktorú by zvládol aj vodič začiatočník, no počítač to nemusí vyhodnotiť správne, lebo jednoducho dostal zlé vstupné dáta. Kto bude vtedy platiť poistné plnenie? A načo by vlastne malo byť povinné poistenie, keď vozidlo bude aj tak riadené samo, bez zásahu vodiča? Veď nech za to zodpovedá napr. spoločnosť, ktorá auto a systém v ňom navrhla, a nie zákazník. Alebo už pri navrhovaní počítajú s možnými výpadkami? Ako má chcú presvedčiť, že ma vlastné auto nezabije? A možno som len veľmi paranoidný... Ale určite nie som sám. :)