Je to obrovská kauza. Pre tých, ktorí príbeh okolo muža menom Carlos Ghosn nesledujú, ide len o jednu z ďalších ľahko prehliadnuteľných správ. Pre zainteresovaných to však znamená obrovský zvrat. Minulý rok Carlosa Ghosna obvinili a následne zatkli za daňové úniky počas svojho aktívneho pôsobenia za kormidlom francúzsko-japonskej aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi. Prekvapujúca správa vtedy rýchlo obletela celý automobilový svet a mnohým nedávala spávať. Nieže by to nemohla byť pravda, no Ghosnovi sa podarilo urobiť z koncernu Renault-Nissan-Mitsubishi finančne "zdravú" a ziskovú spoločnosť s jasne stanovenou stratégiou a veľkou perspektívou. Sila koncernu z globálneho hľadiska rástla rýchlejšie, než konkurencia čakala a ambície Ghosna ležali mnohým v žalúdku. Toľko divadla okolo prípadných (a zatiaľ definitívne nepotvrdených) daňových únikov nedávalo akosi zmysel. Čoraz častejšie sa pritom v odborných kruhoch začalo hovoriť o „politickom“ pozadí celého procesu a akúsi pomstu z tretej strany.

V Japonsku odrezali Ghosna od akéhokoľvek nekontrolovaného styku s vonkajším svetom.

Šup za mreže

S Ghosnom sa v Japonsku nijak nepárali a rovno ho zavreli. Pod „ťažobou“ protiargumentov však neskôr povolili jeho prepustenie na kauciu. Aby si však štátne orgány podržali kontrolu nad jeho správaním, nielenže nesmel opustiť krajinu, ale nemohol bez dozoru používať internet, nesmel sa stýkať s médiami a kontrolovali aj jeho stretnutia s členmi rodiny. Ako sa však ukázalo, Ghosn znova predviedol, že je rodený stratég. On im z prísne stráženého Japonska proste potichu ušiel. Že by to nedokázal bez pomoci iných, je každému jasné. O to záhadnejšie celá akcia pôsobí. Kto má záujem na tom, aby Ghosn mohol slobodne rozprávať a pravda vyplávala na povrch? A kto sa naopak obáva?

Ghosn vie veci, ktoré si už nechce nechať len pre seba. Ukazuje najmä na Nissan.

Ako? Nevieme

Doteraz je jeho útek opradený tajomstvom. Situácia zaskočila aj jeho právnikov, Japonsko mlčí a všetci teraz čakajú, čo bude ďalej. Ghosnovi sa totiž podaril majstrovský krok, súkromným lietadlom im cez Turecko utiekol do Libanonu, ktorý nemá s Japonskom uzavretú medzinárodnú dohodu o vydávaní zločincov. Carlos Ghosn je držiteľom pasov Brazílie, Francúzska a Libanonu, takže je vlastne „doma“. Čo však mnohých zainteresovaných desí viac, konečne má voľný prístup k informáciám, internetu a najmä k médiám. Ghosn už avizoval, že sa chce stretnúť s novinármi a nahlas sa rozrozprávať o pozadí celej kauzy. Už teraz prezradil, že v tom má „prsty“ vedenie Nissanu. Kde je celá pravda, zatiaľ nevieme, ide však o zaujímavú kauzu, ktorá by teraz mohla nabrať na obrátkach.

„Moje zatknutie je poburujúce a despotické,“ hovorí Ghosn. “Klamstvá ľudí z Nissanu nakoniec presvedčili japonské štátne orgány a došlo k môjmu neoprávnenému zatknutiu,“ pokračuje Ghosn. „Utiekol som pred nespravodlivosťou, mňa rozhodne nezlomia, som totiž nevinný,“ odkazuje všetkým Ghosn.