Opel nie je spokojný s tým, že podmienky verejného obstarávania spĺňajú len značky Hyundai/Kia a VW.

Ministerstvo vnútra chce päťdverové hatchbacky s maximálnym výkonom 80 kW (109k). K ďalším kritériám patrí napríklad pohon predných kolies, rázvor minimálne 2630 mm, batožinový priestor aspoň 370 litrov a objem palivovej nádrže minimálne 50 litrov. Ďalšie kritéria sa líšia v závislosti od motorizácie.

 

Podľa značky Opel je vo verejnom obstarávaní nelogická najmä kombinácia požiadaviek na výkon maximálne 80 kW (109 k) a minimálnu hranicu krútiaceho momentu 135 Nm v prípade benzínových áut a 210 Nm pre automobily s naftovými motormi. Práve tieto dve kritéria môžu z hry vyradiť niekoľko značiek.

 

Požiadavku na výkon maximálne 80 kW má na svedomí pravdepodobne registračná daň. Kombinácia tohto výkonu spolu s určením minimálneho krútiaceho momentu a ďalšie kritériá umožňuje vstúpiť do verejného obstarávania len 3 automobilkám.

Porovnanie kritérií obstarávania a jednotlivých modelov.

Ponuka tohto segmentu je pomerne široká. Nájdeme v nej typy ako Opel Astra, Kia Cee´d, Hyundai i30, VW Golf, Ford Focus, Peugeot 308, Renualt Mégane, Citroën C4, Toyotu Auris, Honda Civic alebo Mazda 3.

 

Podľa jednoduchej logiky by podmienky mali byť nastavené tak, aby sa do nich vošlo čo najviac výrobcov. Vyššia konkurencia by znamenala lepšiu ponuku. Nastavené kritériá však dávajú šancu len trojici Kia Cee´d, Hyundai i30 a VW Golf. Ostatné automobilky majú smolu aj napriek tomu, že v ponuke majú typy segmentu C. Vyjadrenie ministerstva k danému verejnému obstarávaniu sa nám získať nepodarilo.  

 

Prečítajte si aj:  Neskutočné! Ministerstvo kúpilo auto so stočenými kilometrami