Bezpečnosť chodcov je dnes jednou z „najhorúcejších“ tém v doprave, každá aktivita v tejto oblasti je preto veľmi cenená. Svojím nemalým podielom by sa v tejto oblasti mohlo zapísať aj mesto Žiar nad Hronom. Práve na jeho území sa totiž objavila rarita, akej na Slovensku zatiaľ niet.

Jedinečný Crosswalk

„Včera sme na priechode pre chodcov pri ZŠ na Ul. Dr. Janského nainštalovali prvé zariadenie, ktoré špeciálne počas tmy nasvieti priechod pre chodcov a zvýrazní aj osoby, ktoré ním prechádzajú. Ide o zásadné zvýšenie bezpečnosti chodcov na našich cestách,“ povedal k novému priechodu pre chodcov primátor mesta Peter Antal. O vývoj tohto smart riešenia sa postarala spoločnosť aria33, pričom detaily súvisiace s lokalizáciou už konzultovala a dolaďovala so samotným mestom Žiar nad Hronom.

Technológiu osvetlených priechodov pre chodcov vyvíja spoločnosť aria33. Zvýrazňujúci efekt počas noci je nepopierateľný.

„Ide o svetový unikát vyvinutý na Slovensku. Nikde na svete to ešte takto nefunguje. Nový pohľad na priechody pre chodcov sú smart riešením. Spoločnosť aria33 z Bratislavy vyvíjala celú technológiu v spolupráci s naším mestom,“ hovorí na adresu novinky v doprave prednosta mestského úradu v Žiari nad Hronom, Juraj Miškovič. Zároveň nezabudol zdôrazniť, že testovacie zariadenie je zatiaľ prototypom poskytnutým zadarmo. Ak sa však osvedčí, je veľmi pravdepodobné, že sa rozšíri a nezostane len pri jednom priechode pre chodcov.

Zdroj: Mesto Žiar nad Hronom, ziar.dnes24.sk