Spolu s vývojom automobilov ide ruka v ruke aj vývoj jednotlivých súčastí vozidla, akými sú napríklad pneumatiky. S novinkou pre vozidlá budúcnosti prišiel výrobca Goodyear, ktorý na autosalón v Ženeve doviezol plášte CityCube.

Plášte vďaka snímačom dokážu identifikovať podmienky, ktoré panujú na vozovke. Získané dáta prenesú do vozidla, kde môžu slúžiť ako podpora k prevencii pred nehodami.

Tieto pneumatiky nájdeme na koncepte Toyota i-TRIL. V čom sú výnimočné? Plášte dokážu vďaka snímačom identifikovať podmienky, ktoré panujú na vozovke. Tak získané dáta prenesú do vozidla, kde môžu slúžiť ako podpora k prevencii pred nehodami.

Predná pneumatika Goodyear CityCube

Predné pneumatiky konceptu i-TRIL sa v zákrutách nakláňajú, čo inšpirovalo konštruktérov k vývoju dizajnu podobného motocyklovým plášťom. Pneumatiky sú úzke a bočný profil majú vyšší ako zadné. Zadné sú, naopak, asymetrické s pevnejšou vnútornou časťou pre lepšiu stabilitu v zákrutách.

Zadná pneumatika Goodyear CityCube

Zaujímavý vzhľad zaistí nový holografický dizajn, ktorý mení farebnosť bočnice. Pneumatika má tiež nízku hodnotu valivého odporu a poskytuje vyšší kilometrový nábeh. Bližšie informácie o senzoroch a prenosu ich dát zatiaľ Goodyear neuviedol. Uvidíme tak v budúcnosti, či sa podobný trend osvedčí aj v praxi.