Všetci dobre vieme, že v kauze Dieselgate existuje dvojaký meter. 

Minulý rok koncom leta stihli zástupcovia podať žalobu, ktorú následne v decembri rozšírili. V súčasnosti vedú konania, v ktorých uplatňujú nároky za približne 1500 spotrebiteľov. V horizonte niekoľkých mesiacov budú žalobu opäť rozširovať o ďalšie stovky klientov, celkovo sa číslo bude blížiť k dvom tisíckam. To uviedol  pred pár dňami Ondřej Staněk zo spoločnosti Safe Diesel.

Čo požadujú? Pre každého sumu zodpovedajúcu 10.000 USD (približne 8 585 eur). Obdobu žiada aj KLB Legal. Tá pre každého klienta žiada najmenej 125.000 Kč (zhruba 4846 eur) a registruje už cez 1800 ľudí pripravených VW žalovať. 

Štátne zastupiteľstvo v nemeckom Braunschweigu vymeralo v minulých dňoch Volkswagenu v dôsledku Dieselgate pokutu 1 mld. eur. České úrady ale žiadne právne kroky v tomto smere momentálne nepripravujú. To potvrdili hovorca českého ministerstva dopravy Zdeněk Neusar a tiež aj Dominika Pospíšilová z tlačového oddelenia ministerstva.

Európska komisia už pred 1,ť rokom konštatovala, že Česká republika je jednou zo štyroch členských krajín EÚ, kde zatiaľ chýba právna úprava na pokutovanie výrobcov v prípade takých porušení pravidiel, k akému došlo v automobilke Volkswagen. Návrh zákona o hromadných žalobách sa len pripravuje. Právni experti sú o iniciatívach Safe Diesel a KLB Legal, či im podobných, veľmi skeptickí.