Posilnené dopravné kontroly, ale aj zmeny v pravidlách pre vodičov do budúcna. To je dôsledkom nedávnych tragických udalostí, z ktorých jedna spôsobila stratu piatich ľudských životov. Opitý vodič Dušan Dedeček po nej čaká na súd vo väzbe, hrozí mu doživotie. Čo však chystá naša polícia do budúcna? Novinkou budú stacionárne radary na slovenských cestách, o ktorých sme vás už informovali v samostatnom článku. Po ich inštalácii budú vodičom, ktorí porušia predpisy, pokuty chodiť automaticky poštou.

Ďalšia veľká novinka polície je práve v príprave: Do roka by mohol na Slovensku začať platiť bodovací systém, aký má aj susedné Česko, píše portál TVnoviny.sk.

"Máme veľke očakávania," okomentoval pravdepodobné zavedenie bodovacieho systému policajný prezident Štefan Hamran. "Budete mať, poviem príklad, 12 bodov a postupne ich budete strácať, ako sa budete dopúšťať dopravných priestupkov. Ak sa dostanete na nulu, zadržíme vám vodičské oprávnenie, pôjdete na preskúšanie," uviedol Hamran.

Systém s 12 bodmi majú aj v Česku - za alkohol nad 0,3 promile tam vodič stráca rovno 7 bodov. Napríklad za závažné prekročenie rýchlosti (o 50 km/h a viac mimo obce alebo o 40 km/h a viac v obci) strácate u našich susedov 5 bodov.

Odmena pre zodpovedných

Vodič by však nemal body len strácať, ale za rok bez priestupkov by ich mohol niekoľko dostať naspäť. Polícia taktiež počíta s tým, že odmenou pre zodpovedných vodičov budú benefity pripravené v súvislosti s poisťovňami. Bližšie detaily zatiaľ nie sú známe.

Popri represívnych opatreniach chystá polícia aj ďalšiu novinku - skúšky pre získanie vodičského oprávnenia prejdú zmenami. Po novom budú v elektronickej podobe, čo môže odstrániť prípadné podvody a skúšky tak budú zároveň unikátne vygenerované pre každého udchádzača. Zahŕňať budú aj širšie spektrum otázok, uviedlo ministerstvo vnútra.

Zdroj: TVnoviny.sk