V SR a ČR v prvom polroku vedie Octavia, v Maďarsku a Poľsku Astra.
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Slovenský trh jazdených vozidiel za prvých 6 mesiacov ponúkol v medziročnom porovnaní viac áut, ktoré mali menej najazdených kilometrov. Kým od januára do konca júna 2017 Slováci celkovo inzerovali 220 572 vozidiel, v tomto roku to už bolo 231 251, teda skoro o 11 tisíc viac. „V medziročnom porovnaní sledujeme aj zvýšenú ponuku áut na alternatívne pohody. V prípade LPG je to nárast z 3 471 áut vo vlaňajšom prvom polroku na tohtoročných 5 153, čo je rast až o 48 %. Podobne sme zaznamenali aj vzostup pri hybridoch z 410 kusov na 566, čo je 38 % rast. Tieto pomerne vysoké medziročné percentuálne nárasty signalizujú, že Slováci začínajú prichádzať na chuť aj autám na menej tradičné pohony, čo je už dlhšiu dobu zaužívané v krajinách Západnej Európy,“ komentuje generálna riaditeľka medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO Karolína Topolová. „Medziročne vzrástol aj pomer vozidiel ponúkaných súkromnými osobami. Tieto autá zostarli o päť mesiacov a zvýšil sa ich kilometrový nájazd o 10 000 km na 191 000 km. Oproti vozidlám ponúkaným firmami majú o 27 000 kilometrov viac, zároveň sú aj staršie,“ dopĺňa Karolína Topolová.


Keď sa pozrieme na celkové čísla v SR za prvý polrok 2018, najčastejšie mali vozidlá najazdených 175 tisíc kilometrov a mali necelých 10 rokov. Najčastejšie ponúkaným autom bola stále obľúbená Škoda Octavia. Čo sa týka konkrétnych modelov zánovných vozidiel, u nás a v Českej republike jasne dominujú škodovky, v Poľsku a Maďarsku je najobľúbenejšia značka Opel. V krajinách V4 bolo spolu v ponuke spolu až 2 325 000 automobilov, čo znamená medziročný nárast o takmer štvrť milióna vozidiel.

TOP 5 najinzerovanejších vozidiel za prvý polrok 2018

Slovensko

Česká republika

Poľsko

Maďarsko

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Opel Astra

Opel Astra

Škoda Fabia

Škoda Fabia

Volkswagen Passat

BMW 3

Volkswagen Golf

Volkswagen Passat

BMW 3

Ford Focus

Volkswagen Passat

Volkswagen Golf

Audi A 4

Volkswagen Passat

BMW 3

Škoda Superb

Volkswagen Golf

Volkswagen Golf

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

„V ponuke vozidiel z kategórie SUV sú medzi jednotlivými krajinami stredoeurópskeho regiónu tiež značné rozdiely. Kým v Českej republike bola najponúkanejším modelom Škoda Yeti, v Poľsku to bol Nissan Quashqai, na Slovensku a v Maďarsku to bolo zhodne BMW X5,“  dopĺňa K. Topolová.       

Prvý pol rok na trhu inzerovaných vozidiel na Slovensku ukázal, že najviac jazdeniek ponúkali predajcovia v Nitrianskom kraji (34 687), tesne pred Bratislavským (34 222). Práve Bratislava mala najmladšie autá (6,8 roku) a najmenej najazdených kilometrov (140 tisíc), z čoho pramenila aj najvyššia najčastejšie ponúkaná cena - takmer 8 tisíc eur. Na druhej strane, najlacnejšie jazdenky (4 400 eur)  ponúkali v Košickom kraji. Najstaršie autá sa objavovali v Trenčianskom kraji (10,7 roka), pričom tam mali aj najviac najazdených kilometrov (185 tisíc).