Dnes prebiehajú testy v autoškolách po starom. V papierovej podobe, s väčším rizikom prípadnej korupcie a možnosťou jednoducho sa namemorovať otázky naspamäť a testy tak zvládnuť bez reálneho pochopenia problematiky. Štát ich od tohto roka konečne zmení tak, aby odzrkadľovali potreby modernej doby.

"Teoretická skúška pre žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia v elektronickej podobe sa bude vykonávať od 01. 04. 2023," uviedla pre Topspeed.sk hovorkyňa polície Denisa Bárdyová.

Databáza je v príprave

Nové testy majú byť digitalizované a uchádzači ich budú musieť absolvovať pod dohľadom na dopravných inšpektorátoch. V novej testovacej databáze bude 1 400 otázok, každý uchádzač dostane otázky pridelené náhodne.

Namiesto dnešných 27 otázok budú žiaci autoškôl odpovedať na 40 otázok z desiatky rôznych tematických okruhov. Budú mať na ne pridelenú dokopy polhodinu. Maximálne sa v rámci jedného testu bude dať získať 100 bodov, minimom na jeho úspešné zvládnutie bude 90 %.

Už čoskoro si budú môcť uchádzači o vodičák vyskúšať aj demo verziu nového teoretického testu predtým, ako ho absolvujú oficiálne. "V súvislosti s uvedenou skúškou v súčasnosti finišujeme s prácami generátora otázok na skúšobné testovanie, ktorého umiestnenie bude na webe MV SR," spresnila Bárdyová.

Foto: cz.depositphotos.com