Zrušia "mýtnice" v Chorvátsku, diaľničnú známku však nečakajte

Všimli si to aj mnohí dovolenkujúci Slováci – Chorváti výrazným spôsobom dobudovali diaľničnú sieť. Oleg Butković, podpredseda chorvátskej vlády a minister pre more, dopravu a infraštruktúru, v relácii Chorvátskeho rozhlasu nedávno upozornil, že krajina sa v oblasti dopravnej infraštruktúry za uplynulých osem rokov veľmi posunula. Preinvestované boli zhruba štyri miliardy eur, povedal.

Mimochodom, jedným z väčších úspechov, okrem vstupu Chorvátska do Schengenu a zavedenia eura, sa pre krajinu stala výstavba a otvorenie mosta Pelješac. Ten obchádza Bosnu a Hercegovinu a po 300 rokoch spojil chorvátske územie.

Motoristov čaká na chorvátskych diaľniciach v budúcnosti zásadná praktická zmena. Skončia takzvané mýtne brány, v rámci ktorých dnes vodiči platia poplatky za využitie diaľnic. Musia však pri nich jeden po druhom zastaviť, najmä v lete sa zvyknú tvoriť kolóny na najviac vyťažených úsekoch.

Dovolenka autom v Chorvátsku? Rýchlejšie od 2025 alebo 2026

Minister Butković avizuje, že čoskoro podpíšu zmluvu o zavedení nového elektronického systému výberu mýta. „Začíname s tým. Celé sa to, samozrejme, tento rok nezrealizuje, určite nám to potrvá rok a pol,“ odkázal chorvátsky politik. Je tak možné, že nové e-mýto ovplyvní vodičov naplno až v letnej sezóne 2026. 

Nové systémy budú snímať ŠPZ vozidla. Druhou možnosťou je, že budete mať vo vozidle zariadenie, ktoré bude automaticky komunikovať s mýtnou bránou. Dôležité je, že už nebude nutné zastavovať, ako to robia motoristi dnes kvôli platbe za využitie diaľnice.

Ušetríte tak čas, na druhej strane zavedú pokuty pre vodičov, ktorí nové pravidlá odignorujú - zatiaľ čo dnes vás zastaví rampa, po novom sa počíta s tým, že nový systém bude zrejme ľahšie odignorovať (aj nechtiac...), no sankcii za jazdu bez zaplateného diaľničného poplatku za nevyhnete.

Zdroj: Jutarnji.hr / foto: cz.depositphotos.com