Ako sa ukazuje, elektromobilita môže predznamenať aj menej pracovných príležitostí v závodoch jednotlivých automobiliek. Čerstvým príkladom z tohto týždňa je Ford, ktorý sa rozhodoval o lokalite pre výrobu nových elektromobilov. Rozhodovanie nebolo podľa všetkého ľahké, pričom nemeckí politici ponúkali podporné stimuly v stovkách miliónov eur. Keďže voľba napokon padla na španielsku Valenciu, zamestnanci v nemeckom Saarloius a ich pracovné miesta sa ocitli v ohrození. Celkovo ide o približne 4 500 zamestnancov automobilky a ďalších 1 300 pracovníkov v rámci dodávateľských firiem v okolí závodu, píše Süddeutsche Zeitung.

Firma nespresnila, čo sa so zamestnancami stane. Isté je, že dvojica nových elektromobilov sa bude od roku 2025 vyrábať vo Valencii. Hlavný faktor sú nižšie výrobné náklady. Šéf európskeho Fordu uviedol Stuart Rowley uviedol, že toto rozhodnutie neznamená koniec závodu a firma zriadrila medzičasom aj pracovnú skupinu, ktorá sa ma tejto otázke venovať. Na detaily si však budeme musieť počkať. V hre je aj odpredaj závodu, ako upozornil Fordauthority.

Pre Ford by rušenie výroby v Európe nebolo novinkou – od roku 2019 prepúšťali v Spojenom kráľovstve, ako aj vo Francúzsku. Treba povedať, že v prípade Saarloius dochádzalo k zoškrtávaniu výroby a šetreniu už roky. Len v rokoch 2020 a 2021 zrušili 600 pracovných miest a firma posielala zamestnancov na takzvaný „kurzarbeit“.

autor: Peter S
zdroj: welt.de