Aktualizované v nedeľu 2. apríla 2023 o 15:05: Vodič Dedeček prostredníctvom svojho právneho zástupcu poodhalil informácie, ktoré sa chystá zjavne použiť na svoju obhajobu. Jedným z nich je, že mal v daný večer po dlhý čas šoférovať auto s priemernou rýchlosťou 32 km/h, píšu HN. Faktom pritom je, že v čase tesne pred nárazom išiel niekoľkonásobne rýchlejšie, vybrané médiá písali o rýchlosti pred nárazom na úrovni 130 kilometrov za hodinu.

Dedečkov advokát Jiří Kučera už skôr avizoval, že nebudú popierať spáchanie samotného skutku, no nepozdáva sa im právna kvalifikácia, podľa ktorej môže Dedeček dostať až doživotný trest. Podľa jeho slov bude veľmi náročné Dedečkovi dokázať nepriamy úmysel. Práve ten je súčasťou nedávno podanej obžaloby zo strany prokurátora.

Čo sa týka predchádzajúcich priestupkov Dedečka, tie neboli nikdy v minulosti za alkohol. Počas 11 rokov spáchal 16 priestupkov. Šesť z nich bolo za rýchlosť a práve tá bola kľúčovým faktorom aj pri tragickej októbrovej nehode. Pokuty, ktoré Dedeček dostal, mali byť vždy na dolnej hranici sadzby.

Zdroj: HN

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vyšetrovanie skončilo a začína ďalšia fáza

S týmto zistením prišiel portál TVnoviny.sk, ktorý poukázal na to, že Dedeček pôvodne po nehode tvrdil, že vypil dva poháre rumu. Napokon mal však spoluväzňovi uviesť, že vypil rovno celú fľašu a ten mal o tejto skutočnosti aj vypovedať.

Vodič mal v krvi viac ako dve promile a vo veľmi veľkej rýchlosti (okolo 130 km/h) vletel na zastávku v centre Bratislavy, kde usmrtil päť mladých ľudí, študentov vracajúcich sa na internáty. 

Nehoda sa udiala v októbri 2022 a spolu s Dedečkom sa nachádzal v aute aj jeho syn. Polícia okamžite rozbehla vyšetrovanie vrátane výsluchov svedkov a znalcov. Prípad sa teraz dostal do ďalšej fázy, vyšetrovanie skončilo a podľa všetkého sa blíži ďalšia fáza, v rámci ktorej prebehne súdne konanie. Na Dedečka medzičasom podali obžalobu.

„Dňa 29. 03. 2023 podal prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava obžalobu na obvineného D. D. pre obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia v nepriamom úmysle,“ citujú TVnoviny.sk dozorového prokurátora z bratislavskej Krajskej prokuratúry Juraja Chyla.

Nehoda vzbudila celospoločenský ohlas a negatívne reakcie v súvislosti s pretrvávajúcim problémom v podobe konzumácie alkoholu tesne pred tým, ako si mnohí slovenskí vodiči sadajú za volant.

Kauza Dedeček má aj širšiu dohru. Vláda najnovšie schválila prísnejšie tresty pre vodičov. Čaká sa, či ich odobrí parlament.

Zdroj: TVnoviny.sk / foto: TASR