Marussia dokázala, že dokáže skonštruovať naozajstné superauto.

Marussia dokázala, že dokáže skonštruovať naozajstné superauto.

Tieto kremeľské plány na nové luxusné auto sú tu už niekoľko rokov. Realizácia však stále neprichádza. Kancelária ruského prezidenta má na výrobu vyčlenených 40 miliónov rubľov (viac ako 1 milión €).

Vladimír Putin dnes používa opancierovaný Mercedes, no onedlho už nemusí. Pripravované auto však nemá byť výhradne pre prezidenta. Dostanú ho aj ostatní vládni činitelia. V minulom roku dokonca padali optimistické predpovede, že limuzína za 8 rokov obsadí desatinu až pätinu segmentu luxusných áut v Rusku.

Ekonómovia tvrdia, že projekt je nerentabilný nezmysel. Plány skonštruovať vlastné auto mal aj líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí.
GAZ v minulosti vyrábal vládne limuzíny pre sovietskych predstaviteľov vlády.

GAZ v minulosti vyrábal vládne limuzíny pre sovietskych predstaviteľov vlády.

Projekt chce získať Marussia Motors, ktorú všetci poznáme vďaka prvému a jedinému ruskému superautu Marussia. K spoločnosti by sa mal pridať automobilový výskumný ústav NAMI a automobilka GAZ. Práve GAZ má bohaté skúsenosti s výrobou limuzín pre sovietskych papalášov. Veľmi dobré však neboli, pretože po rozpade Sovietskeho zväzu firma skrachovala.

Definitívne rozhodnutie o podobe novej limuzíny zatiaľ ešte nepadlo. Rusi však sľúbili, že koncept pripravovaného auta predstavia už čoskoro.

Zdroj: idnes.cz

Prečítajte si aj: Najbezpečnejšia raketa po diktátorsky