Cena jednej nádrže by sa v tomto roku zvyšovať nemala. Na oslavu to však dôvod nie je.

Senkovič ďalej tvrdí, že trh s ropou je v súčasnosti celosvetovo veľmi dobre zásobovaný a vo všeobecnosti ponuka po rope a ropných produktoch presahuje dopyt. V tom prípade správa, že ceny benzínov a nafty ostanú na aktuálnej úrovni nevyznieva veľmi pozitívne, pretože keď je ponuka vyššia ako dopyt, cena by mala ísť dole.

Ďalším faktorom, po ktorom by sme očakávali pokles cien je nárast konkurencie. Do priestoru Európskej únie sa údajne dostávajú mimoeurópski spracovatelia ropy najmä zo Severnej Ameriky, Blízkeho a Ďalekého Východu, ktorí vyrábajú finálne produkty s nižšími nákladmi.

Ak však dôjde k nečakaným geopolitickým udalostiam v oblasti, kde sa ťaží ropa, ceny môžu stúpať.

Ceny sú v súčasnosti tak vysoké, že správa o ich udržaní vôbec nie je pozitívna. Na druhej strane však za vysoké ceny môže do veľkej miery doslova brutálne daňové zaťaženie.

Podľa predpovede budú ceny ropy kolísať. V priebehu roka sa vystriedajú obdobia so stúpajúcou cenou pohonných látok, ktoré následne klesnú. Na svedomí to údajne budú mať technické faktory ako napríklad neplánované poruchy v rafinériách, problémy na zásobovacích trasách a podobne. Svoju úlohu môžu zohrať aj prípadné extrémy počasia. Ceny závisia aj od rozhodovania centrálnych bánk.

Na začiatku tohto roku sa slovenské ceny benzínu a nafty držia tesne pod priemerom Európskej únie. Priemerná cena litra benzínu predstavovala v prvom týždni tohto roka 1,446 eur. V rámci zoskupenia V4 majú nižšiu cenu všetci a teda benzín lacnejšie natankujete v Maďarsku, Poľsku a Česku, ku ktorým sa už tradične pridáva aj Rakúsko.

Majitelia elektromobilov tento problém neriešia. Majú vlastné.

Z pohľadu nafty je na tom situácia podobne. Za jeden liter nafty vrátane dane platíme priemerne 1,37 eur. Sme lepší ako priemer, no lacnejšie je v Rakúsku, Poľsku a Česku. Maďari kupujú liter nafty za viac.

Pre porovnanie môžem uviesť, že bez dane u nás stojí liter benzínu 0,635 eura. Čiže daň predstavuje 0,811 eura. Nafta bez DPH a spotrebnej dane stojí 0,727 eura za jeden liter. Daňové zaťaženie v tomto prípade teda predstavuje 0,643 eura.

Zdroj: webnoviny.sk, EUROSTAT

Prečítajte si aj:  Ako sa zachovať po natankovaní nesprávneho druhu paliva bez následkov