Predstavte si, že by ste neplatili za telefonovanie či dáta v mobile, ignorovali účty za elektrickú energiu alebo plyn. Po niekoľkých upomienkach a výzvach asi tušíte, čo by nasledovalo. Neplníte svoj záväzok za dohodnutú službu, tak vás jednoducho vypnú a nič nespravodlivé na tom nie je. Alebo..?

Renault na nemeckom trhu umožnil zákazníkom kúpiť si elektrický model Zoe bez batérií. Cena auta sa znížila o slušných 8000 eur, museli ste však automobilke platiť 120 eur mesačne za prenájom a následne ste mohli akumulátory využívať bez akýchkoľvek obmedzení. Asi vás neprekvapí, keď povieme, že aj v Nemecku sa našli neplatiči, a tak Renault využil svoje zmluvne dohodnuté právo deaktivovať batérie na diaľku. Lenže to sa dlžníkom nepáčilo a obrátili sa na súd.

„Vyplatí sa neplatiť,“ hovorí nemecký súd

V každom normálnom štáte, ktorý ctí nejaké zákony, by sudca podobnú sťažnosť zmietol zo stola. Nájomca vopred vedel, že ak nezaplatí, automobilka mu batérie vypne. Nemecký súd však rozhodol, že takéto jednanie zo strany Renaultu dostáva zákazníkov do „neprimerane nevýhodnej pozície“.

Výrobca sa vraj dostáva v podobných situáciách do pozície sudcu, „zasahuje do súkromného majetku“ a niečo také mu vraj neprináleží. Asi nemusíme pripomínať, že neplatiči sa do „nevýhodnej pozície“ dostali v prvom rade preto, že neplatili a automobilka nerobila nič iné, len že sa snažila chrániť svoje právo.

Renault musí v tejto chvíli súdne nariadenie rešpektovať a vypnuté batérie opäť aktivovať, v každom prípade však má v pláne odvolať sa. Pomôže mu to? Popravde, istotu v tejto chvíli asi nemá, uvedené rozhodnutie má však aj iné dôsledky. Francúzi kompletne zrušili predaj modelu Zoe bez batérií, takže tým opäť budú trpieť len poctiví zákazníci, ktorí si akumulátory chceli prenajať.

zdroj: AD