Rimac oznámil, že Nevera v priebehu dňa pokorila hneď 23 rekordov, asi ale tušíte, že neboli dosiahnuté v žiadnej z vytrvalostných disciplín. Čo všetko chorvátska značka dokázala, najlepšie ilustruje tabuľka, niektoré čísla ale stojí za to vypichnúť.

Štvormotorový elektromobil s výkonom 1914 koní a krútiacim momentom 2360 newtonmetrov zvládol na pneumatikách Michelin Cup 2 R s homologizáciou aj do bežnej premávky vystreliť z miesta na stovku za 1,81 sekundy.

Ako z iného sveta vyzerajú tiež ďalšie akcelerácie na 200, 300 a 400 kilometrov za hodinu, ktoré Nevera dala za 4,42 sekundy, 9,22 sekundy a uvedenú štyristovku minula za 21,31 sekundy. Ešte neuveriteľnejšie je, že z tohto tempa bola späť na nule za celkových 29,93 sekundy, čo je lepší čas, ako svojho času potreboval McLaren F1 len na akceleráciu z 0 na 350 km/h.

Ak by ste sa s týmto strojom postavili na šprinty medzi dragstermi, hanbu by ste si neurobili. Táto vec je schopná prekonať štvrť míle z miesta za 8,25 sekundy. Míľu (teda 1609 metrov) Nevera s pevným štartom prejde za 20,59 sekundy a ak sa pozriete vyššie, zistíte, že už o necelú sekundu letíte rýchlosťou 400 km/h.

Zdvojená kontrola

Aby mal Rimac všetko čierne na bielom, absolvoval všetky jazdy v testovacom centre v nemeckom Papenburgu a dynamiku strážili nezávisle na sebe hneď dve firmy, Dewesoft a RaceLogic. Ich hodnoty neboli vždy rovnaké, v stotinách sa občas mierne odlišovali, takže Chorváti zverejnili pre istotu všetko.

A aj keď elektromobily možno v láske nemáte, jedno je nutné uznať: nasledujúce čísla sú jedným slovom impozantné.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

zdroj: Rimac