Nový rekordman

V apríli 2021 stanovil rekord na štvrť míle ohurujúcim časom elektrický Rimac Nevera (8,58 s), čím prekonal Chiron Super Sport o 5,2 desatín sekundy. Korunu si však neudržal ani rok. Jeho premožiteľom je aktuálne Pininfarina Battista, rekord Rimacu vylepšil o 0,03 sekundy, s výsledným časom 8,55 s.

Elektrická novinka však pokorila aj ďalšie rekordy. S časom 13 sekúnd a 38 stotín sa stala tiež najrýchlejším sériovým autom na svete v šprinte na pol míle. Rekordné jazdy auto zvládlo v testovacom zariadení Natrax v Indii, vo februári 2023.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

To však nie je všetko. Battista dosiahla tempo 358,03 km/h, čím sa stala najrýchlejším autom, ktoré kedy jazdilo v Indii. Za volant sa posadila aj Renuka Kirpalaniová, ktorá sa s dosiahnutou hranicou 357,1 km/h stala najrýchlejšou indickou jazdkyňou. Mali by sme však dodať, že všetky uvedené rekordy, vrátane šprintov na štvrť a pol míle, neoverili zamestnanci Guinnessovej knihy rekordov, ale len Federácia indických klubov motoristického športu (FMSCI), športový orgán pridružený k FIA.

Rekordné vozidlo nebolo nijak upravené a vpred ho hnala štvorica elektromotorov so systémovým výkonom 1417 kW (1926 koní) a maximálnym krútiacim momentom 2300 Nm. Auto bolo zároveň obuté do pneumatík Michelin Pilot Sport Cup 2R, ktoré sú dostupné aj zákazníkom Pininfariny. Mimochodom vznikne len 150 kusov, čomu zodpovedá aj cenovka 2,25 milióna dolárov (2,13 milióna eur).