Michael Schumacher raz v jednom rozhovore vyslovil vetu, ktorú si asi budem pamätať navždy: „Rekordy sú na to, aby sa prekonávali.“ A týmto slovami sa očividne riadi aj Rimac. Ich hyperšport Nevera totiž vytvoril v kategógií produkčných áut nový rekord na štvrť míle.

Elektrická beštia 

Rimac Nevera vám tu a teraz podrobne predstavovať nebudem. Zopakujem len pár základných technických údajov. Čísla, ktorými disponuje, sú totiž fantastické. Výkon? 1914 koní. To je v prepočte viac ako 1,4 MW (presne 1408 kW), ktoré pochádzajú zo 4 elektromotorov. Najvyšší krútiaci moment dosahuje šialenú hodnotu 2360 Nm, pričom maximálna rýchlosť by sa mala vyšplhať na 412 km/h. A čo akcelerácia z 0 na 100 kilometrov za hodinu? Rimac uvádza hodnotu 1,97 sekundy, ale ide o čas s využitím takzvaného roll-outu, teda že auto neštartuje úplne z miesta. 

¼ míľu dá rýchlejšie než hociktoré sériové auto

Rekord na štvrť míle medzi produkčnými autami chvíľu držala Tesla s Modelom S Plaid. Na „drag stripe“ zvládla 402,336 metra za 9,247 sekundy. V júni 2021 sa to podarilo známemu moderátorovi a zberateľovi áut Jayovi Lenovi. Pre porovnanie, Bugatti Chiron Sport zvládlo šprint na štvrť míle za 9,4 s. Internet vtedy „explodoval“, no to sme ešte nevedeli, čo dokáže Rimac Nevera. Ak si myslíte, že s Teslou to bol súboj o stotiny, musím vás sklamať. Rimac jej totiž teraz naložil viac než 6 desatín a stanovil nový rekord s časom 8,582 sekundy. Skutočne ohromujúci výkon. Tento čas bol taktiež dosiahnutý na dráhe pre dragstery, no ešte predtým zobral Rimac svoju Neveru na jedno letisko v Chorvátsku, kde mu namerali čas 8,62 s. Inak povedatné, aktuálne Chorváti prekonali svoj vlastný rekord, aj keď na inom povrchu. Mimochodom, z nuly na 100 km/h to hyperšport pri jednom z pokusov zvládol za rovné 2 sekundy. 

Tesla mala kedysi pri šprintoch častý problém a to ten, že so zvyšujúcim sa počtom pokusov dramaticky klesaly jej výkonny. Na piaty či šiesty pokus ste v podstate už nemali šancu priblížiť sa svojmu najlepšiemu času. V prípade Rimacu Neveru je to ale iná pesnička. Verte tomu alebo nie, ale rekordný čas sa podarilo dosiahnuť až pri jedenástom pokuse a pri každej z predchádzajúcich jázd si auto udržiavalo konzistentné časy. Čo sa týka pneumatík, tak na nejaké slicky zabudnite. Nevera všetko zvládna na sériových gumách Michelin Pilot Sport 4S. 

Video: Drag Times