Porsche, Bentley, Lamborghini, Mercedes, Audi a množstvo ďalších nielen luxusných značiek otočilo alebo otáča kurz a priznáva, že dopyt po elektromobiloch je príliš malý na to, aby mohli predávať autá výlučne s týmto typom pohonu.

Podobne je na tom aktuálne aj Rolls-Royce. Navyše britská značka patriaca pod krídla koncernu BMW je významne závislá na severoamerickom trhu, na ktorom záujem o batériové modely bez ohľadu na cenovky dokonca klesá.

Šéf značky staré plány nepochopiteľne háji

Aj preto Rolls-Royce prostredníctvom svojho hovorcu domácim médiám oznámil, že aj keď má „elektrický pohon stále veľkú dôveru“, automobilka bude naďalej pokračovať vo výrobe dvanásťvalcového motora s objemom 6,75 litra, ktorý je synonymom pre tradičnú britskú značku. A my k tomu akurát dodáme nevyslovené, „pretože je o V12 medzi klientelou stále eminentný záujem“.

Ponechanie dvanásťvalcových modelov v ponuke potvrdil pre britský The Times či The Guardian tiež generálny riaditeľ Chris Brownridge, ktorý sa ujal funkcie v roku 2023 a kroky predchádzajúceho šéfa (Torstena Müllera-Ötvösa) stále obhajuje. Tvrdí, že v tom čase bolo plánované zastavenie výroby motorov V12 „správne rozhodnutie“. Z čoho vychádza, ale neprezradil.

Bentley je na tom ešte horšie

Pravdepodobne ešte horšie je na tom Bentley, ktoré žiadny elektromobil zatiaľ nemá, ale Briti mali v pláne postupne predstaviť až päť nových batériových modelov. V Crewe už štyri z nich odložili k ľadu, na trh nakoniec jeden čoskoro uvedú, akurát to bude pekne drahé. Bentley už oznámilo, že bude musieť prepustiť 275 ľudí, čo je asi šesť percent z celkového počtu zamestnancov. Dôvod je opäť rovnaký: malý záujem o elektromobily.

Mimochodom... zdá sa, že v materskej centrále koncernu BMW majú o niečo pragmatickejší a rozumnejší prístup. Nemci už v januári potvrdili, že prepracujú motory V8 i V12 tak, aby vyhovovali emisnej norme Euro 7.