Rok 2015 bol pre španielsku značku najlepším v jej histórii. Seat inkasoval v priemere za predané vozidlo o 3,5% viac ako v minulom roku.

Čistý zisk spoločnosti dosiahol minulý rok hodnotu 6 miliónov eur. Príjmy boli na úrovni 8,3 miliardy eur, čo je nárast o 11%. Rok 2015 bol pre španielsku značku najlepším v jej histórii. Seat inkasoval v priemere za predané vozidlo o 3,5% viac ako v minulom roku. Popritom investovala automobilka do výskumu, vývoja a ďalších oblastí 586 miliónov eur. Aj preto je zisk len na úrovni 6 miliónov eur a rentabilita tržieb len 0,07 %. Pre porovnanie, Porsche malo minulý rok zisk 3,4 miliardy eur.

Seat dosiahol zisk

Číslo 6 miliónov nie je omračujúco vysoké, no po 7 rokoch straty rozhodne poteší

„Zlepšenie v roku 2015 bolo dvojnásobné – nielen, že sme získali pozitívne výsledky po prvýkrát od roku 2008, ale dosiahli sme ich počas roka veľkých zmien. Zavádzame tú správnu stratégiu, ktorá nám umožní čeliť výzve udržateľnej a dlhodobej ziskovosti s optimizmom,“ povedal Luca de Meo, prezident výkonného výberu Seatu.


Seat pritom zdieľa podvozkové platformy, ale aj pohonné jednotky s koncernom VAG a značkami VW, Audi a Škoda. Vďaka tomu minimalizuje náklady na výskum a vývoj, ale aj na výrobu a nákup. Seat navyše plánuje vstúpiť do ziskovejšieho segmentu SUV. Prvým typom má byť Ateca, ktorá príde do predaja už počas roka 2016.


Zdroj: carscoops