Prvá Škoda Octavia uzrela svetlo sveta už v roku 1959. Robustný tudor s typickým podvozkom a rámovou konštrukciou bol ôsmym povojnovým modelom značky, symbolicky preto dostal meno Octavia. V skutočnosti šlo o facelift Škody Spartak, zmeny však boli na vtedajšiu dobu tak rozsiahle, že sa fabrika rozhodla opustiť označenie Škoda 440 a svoju novinku nazvala Škoda Octavia. Písal sa rok 1959 a nik vtedy netušil, akú slávnu históriu začína tento model písať. O 61 rokov neskôr opustila výrobné linky Škoda Octavia s poradovým číslom 7 000 000. Počas svojej histórie si pritom dala Octavia 25 rokov prestávky. Na výrobu spomínaného počtu Octavií tak automobilke stačilo len 36 rokov.

Z pôvodnej Škody Octavia vzniklo v období rokov 1959 – 1971 presne 365 400 kusov.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Veľkolepý reštart

Novodobú históriu modelového radu Octavia začala písať jej prvá moderná generácia s označením Octavia I. Stalo sa tak v roku 1996 a predstavovala prvý model kompletne vyvinutý pod patronátom koncernu VW. Jej fenomenálny úspech potvrdilo aj to, že zostala vo výrobe až do roku 2010 (už ako Octavia Tour) a celkovo z nej automobilka vyrobila až 1 442 100 kusov.

Novodobá Škoda Octavia Combi bola obľúbeným autom aj medzi taxikármi. Právom.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Medzičasom však už z výrobných pásov schádzala jej druhá novodobá generácia (predstavená v roku 2004). Priniesla niekoľko zásadných noviniek, medzi inými aj naftovú verziu Octavia RS TDI. Z druhej generácie Octavie Mladá Boleslav následne postavila ďalších 2,5 mil. kusov.

Druhá generácia Octavie priniesla medzi "ostré" verzie RS aj naftový motor 2.0 TDI (125 kW/170 k).

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Rok 2012 sa niesol v znamení predstavenia tretej generácie Octavie, ktorá opäť povyrástla a povýšila technologickú úroveň tohto modelového radu na vyššiu úroveň. Rovnako ako jej predchodkyne, priniesla dve karosárske verzie, pričom ešte viac spopularizovala verziu Combi. Nechýbali ani „terénne“ orientované verzie Scout, či športové Octavie RS.

Momentálne svet pozná už štvrtú generáciu Škody Octavia, ktorá čoskoro odštartuje svoju kariéru a zabezpečí tak, že príbeh menom Octavia ani zďaleka neskončí. Gratulujeme!

Škoda Octavia RS s pohonom všetkých kolies? V tretej generácii Octavie realita.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov