„Slovenská republika je proti všetkým iniciatívam a reguláciám na úrovni EÚ smerujúcim k znevýhodňovaniu a predražovaniu využívania spaľovacích motorov alebo k zákazu spaľovacích motorov, pri ktorých nie je jednoznačne zrejmé, že sú na prospech vyššieho cieľa, akým je osobitne zdravé životné prostredie,“ cituje agentúra TASR z uznesenia, ktoré schválili poslanci na návrh strán SaS a Sme rodina, ktorej autorom bol Marian VISKUPIČ a Ján ORAVEC, obaja zo strany SaS.

Slovenskí zákonodorcovia odhlasovali, že Slovensko má preferovať technologickú neutralitu bez toho, aby sme dávali prednosť len jednej technológii (ako napríklad elektromobilita) v prípade, ak nie je jednoznačné, že iba táto technológia môže slúžiť k dosahovaniu klimatických cieľov.

Ministerstvo vraj porušilo zákon

Ako píše agentúra TASR, poslanci skonštatovali, že výbor parlamentu pre európske záležitosti ešte skôr prijal uznesenie, na základe ktorého mala naša krajina zaujať odmietavé stanovisku voči zákazu spaľovákov. To sa však nestalo a ministerstvo životného prostredia hlasovalo za toto opatrenie. Zákonodorcovia teraz uviedli, že ministerstvo tým porušilo zákon a konalo nad rámec svojich reálnych kompetencií.

Otázkou zostáva, do akej miery dokáže najnovšie uznesenie politiku EÚ ešte vôbec ovplyvniť a do akej miery ide o súčasť rozbiehajúcej sa predvolebnej kampane pred predčasnými voľbami. Aj keď s výnimkami, všetko nasvedčuje tomu, že zákaz konvečných spaľovacích motorov v nových autách sa Bruselu podarí presadiť do praxe od očakávaného termínu 2035.

Zdroj: TASR / Foto: cz.depositphotos.com