Bude kamera tým správnym riešením? Dnes ich vídame najmä na konceptoch.

Tak ako väčšina prvkov, aj spätné zrkadlá podstúpili svoj vývoj. Revolúcia ich ešte len čaká. Teda revolúciou bude pravdepodobne znamenať ich zánik. Napriek integrovaným smerovkám, aerodynamickému tvaru alebo elektrickému sklápaniu, stále máme s nimi problémy.

Asi najväčším ich nedostatkom je mŕtvy uhol. Rovnako tak pri parkovaní v úzkych priestoroch jednoducho prekážajú a vo vysokých rýchlostiach prinášajú do kabíny hluk. Prečo ich automobilky ešte nenahradili kamerami? Dnes je predsa už cúvacia kamera úplne bežná vec.

Problémom je najmä legislatíva, no všetko sa môže zmeniť. Americké združenie Alliance of Automobile Manufacturers a Tesla Motors poslali organizácii NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) petíciu, v ktorej žiadajú schválenie náhrady vnútorného a vonkajších spätných zrkadiel kamerami. Členmi združenia sú takmer všetky významné automobilky severoamerického kontinentu ako BMW Group, Chrysler Group, Ford, General Motors, Jaguar, Land Rover, Mazda, Mercedes-Benz USA, Mitsubishi, Porsche, Toyota, Volkswagen Group a Volvo Cars North America.

Napriek nevýhodám sú spätné zrkadlá základným prvkom bezpečnosti! Súhlasili by ste s ich nahradením kamerami alebo vám vyhovuje staré dobré zrkadlo?

Mŕtvy uhol sa snažia eliminovať systémy, ktoré vodiča upozorňujú na auto, ktoré nevidí.

Svoju požiadavku zdôvodňujú vyššou bezpečnosťou, lepším dizajnom, nižším aerodynamickým odporom a teda aj nižšou spotrebou. Nemusíte však čakať, že spätné zrkadlá zmiznú zo dňa na deň. Autori petície chcú kamery spočiatku zaviesť ako možnosť výberu k tradičnému riešeniu. Ak automobilky budú vo svojej petícii úspešné, je len otázkou času, kedy sa kamery dostanú aj k nám do Európy.

Z USA máme ešte jednu novinku. V preplnených mestách sa šíri nová myšlienka. Čím viac miesta pri parkovaní auto zaberá, tým viac zaplatí. Niektorí prevádzkovatelia parkovacích domov už preto zdvihli parkovné pre majiteľov SUV a podobných väčších vozidiel.

Zdroj: autoblog.com, carscoops.com

Prečítajte si aj:  Nissan predstaví digitálne spätné zrkadlo

CHCELI BY STE NAMIESTO SPÄTNÝCH ZRKADIEL KAMERY?
  • Áno ( 21% )

     

  • Nie ( 75% )

     

  • Je mi to jedno ( 4% )

     

Odpovedalo 199 ľudí