Elektrina výrazne zlacňuje

Aj majitelia elektromobilov majú dôvod na optimizmus. Dáta bez pátosu upozorňujú, že cena elektriny už 9 týždňov kontinuálne klesá a na takzvanom spote dosiahla aktuálne hodnotu 93 eur za 1 megawatthodinu. To je menej ako priemer v 2021 (103 eur) a menej ako polovica priemeru v 2022 (265 eur).

Keďže hovoríme o spotových cenách, toto sú takzvané okamžité ceny s odberom elektriny „zajtra“, resp. vo veľmi krátkom čase. Nejde teda o regulované ceny a ako priznávajú aj Dáta bez pátosu, spotové ceny sú veľmi dynamické a nesú v sebe veľké riziko nestability. „Nie každý môze byť na spote, ktorý považujeme v dlhodobom horizonte za ‚kasíno’,“ dodávajú.

Stále však platí, že ak bude tento vývoj pokračovať, premietne sa v dlhšom horizonte aj do zníženia cien elektriny, ktoré pocítia spotrebitelia vrátane motoristov vlastniacich elektromobily.

Tí v poslednom čase čelili masívnemu zdražovaniu na verejných nabíjačkach. Cenovo najvýhodnejšou, hoci pomalou možnosťou sa stalo domáce nabíjanie.

Analytici Dáta bez pátosu menujú viacero dôvodov nízkej trhovej ceny elektriny v našom regióne: „relatívne teplá zima, navýšená výroba z jadra vo Francúzku, vysoké zásoby a nízka cena plynu na výrobu elektriny, dostatok uhlia v Nemecku a Taliansku, v poslednom týždni vysoká úroveň výkonu veterných elektrární, každý deň viac a viac slniečka a výroby elektriny zo slnečných elektrární, plný nábeh jadrového reaktoru vo Fínsku (1,5 GW) a postupne aj na Slovensku (0,4 GW), stále fungujúce posledné 3 jadrové reaktory v Nemecku (3 GW)“.

Rovnako tak sa pritom pozitívne správy týkajú aj majiteľov áut na benzín či naftu. Ceny palív aktuálne klesajú a budú klesať aj naďalej, predpovedal nedávno Jürgen Albrecht, expert na trh s palivami ADAC.

Zdroj: Dáta bez pátosu / Foto: cz.depositphotos.com