Extrémne zdražovanie je nateraz mimo hry

Najväčší nemecký autoklub ADAC prišiel s dobrými správami pre motoristov. Ceny palív aktuálne klesajú a budú klesať aj naďalej, predpovedá Jürgen Albrecht, expert na trh s palivami ADAC.

Tú najhoršiu fáza sme podľa neho už prekonali. Ak porovnáte ceny benzínu „s cenou ropy a kurzom eura, sú stále dosť vysoké, no obdobie extrémnych cien je už za nami,“ vysvetľuje.

Inak povedané, vplyv extrémnych udalostí z roku 2022 – ako vojenský útok na Ukrajinu – sa do značnej miery už stratil, teda aspoň čo sa týka cien na čerpačkách.

Medzičasom sa znížil pôvodne vysoký rozdiel v cenách nafty a benzín v neprospech dieselu, no v minulosti bývala nafta viditeľne lacnejšia ako benzín.

Ceny sa síce vo všeobecnosti ešte stále nevrátili na predchádzajúcu úroveň, no „neviditeľné“ sily trhu a konkurenčný boj by mohli opäť viac vstúpiť do hry, očakáva ADAC. Aj blížiaci sa koniec vykurovacej sezóny pozitívne vplýva na ceny a môže priniesť ďalšie dobré správy pre motoristov.

Daň Slovnaftu zvýšili

Vojna na Ukrajine a snaha mimoriadne zdaniť ropné firmy, ktorým v jej dôsledku narástli zisky, má ďalšiu dohru. Slovenskí poslanci NR SR rozhodli o zvýšení zdanenia nadmerných ziskov Slovnaftu z 55 na 70 percent. Slovnaft hovorí, že zvažuje ďalšie právne kroky a takýto krok vníma ako politický útok.

„Považujeme toto zdanenie za cielený politický útok na dlhodobo úspešný podnik strategického významu. V období politického chaosu si zrejme nikto neuvedomuje závažnosť a dôsledky takéhoto kroku,“ cituje portál Čas.sk hovorcu Slovnaftu Antona Molnára.

Zdroj: GigaCas.sk / foto: cz.depositphotos.com