Mercedes-AMG One je jedinečné auto, ktoré môžeme vo svete rýchlych kolies porovnávať asi len s Astonom Martin Valkyrie. Rýchlosť je jeho synonymom, čo nám automobilka aj názorne ukázala pred pár týždňami. V šprinte proti modelu One totiž postavila doterajšieho kráľa značky, AMG GT Black Series. Súčasný držiteľ rekordu na Nürburgringu medzi produkčnými autami novinke podľahol rozdielom triedy. Toto však bol len začiatok, hyperšport totiž mieri oveľa, oveľa vyššie. 

Bude mať Nürburgring nového kráľa? 

V auguste tohto roka zachytili automobiloví paparazzi hyperšport Mercedesu na Nürburgringu. Tento okruh je už roky referenčným miestom vo svete športových áut a výrobcovia sa predbiehajú v tom, kto dosiahne lepší čas. V tom čase si všetci mysleli, že Nemci prišli na Nordschleife stanoviť nový rekord, automobilka však mlčala. Až doteraz. Divízia AMG totiž zverejnila na Facebooku tri fotky svojho auta práve zo „Zeleného pekla“ s dodatkom: „Je čas byť svedkami niečoho veľkého. Niečoho, na čo sme všetci čakali. Ste pripravení na nový míľnik?

Na čo tým firma naráža? Asi to všetci tušíme. Mercedes si brúsi zuby na rekord Nürburgringu. Medzi produkčnými autami je jeho držiteľom práve starší súrodenec, AMG GT Black Series s časom 6:48,047 min. Teda, ak nepočítame Porsche 911 GT2 RS MR, ktoré Ring zvládlo o takmer 5 sekúnd rýchlejšie, ale išlo o vozidlo upravené firmou Manthey Racing. AMG One tak nepochybne bude chcieť uchmatnúť tento rekord pre seba a možno mieri ešte vyššie. 

Absolútny rekord Nürburgringu drží pretekárske Porsche 919 Hybrid Evo, ktoré ešte v roku 2018 dosiahlo neuveriteľný čas 5:19,546 min. Išlo o upravený špeciál kategórie LMP1, s ktorým Porsche pretekalo v seriáli WEC. V prípade verzie Evo sa však konštruktéri neriadili reštrikciami pravidiel šampionátu, čo dokazuje aj samotný čas na Nordschelife. Mimochodom, druhým historicky najrýchlejším vozidlom je elektrický Volkswagen ID.R (6:05,336 min.). Dokáže Mercedes-AMG One prekonať alebo sa aspoň priblížiť k Porsche 919 Hybrid Evo? To si nemyslíme, ale očakávame, že svojim časom môže byť veľmi blízko práve VW ID.R. Nechajme sa prekvapiť.