Elektromobily nie sú liekom na všetko

Andy Palmer je nielen vo Veľkej Británii považovaný za jednu z najvýraznejších osobností automobilového priemyslu. Momentálne stojí za kormidlom úspešnej anglickej automobilky Aston Martin a jeho názorom na celkové dianie načúva celý automobilový svet. Na nedávnej spoločenskej akcii Driving Future sa otvorene rozhovoril na tému elektromobility, ktorú považuje v súčasnej podobe za príliš násilnú. Podľa neho je jej plošné preferovanie na škodu a nemá s ekológiou nič spoločné. Ako hovorí, elektromobily nie sú liekom na všetko, len jednou z možností. Násilné presadzovanie jednej jedinej technológie pohonu je nezmysel. Navyše, nikto si nemôže dovoliť s istotou predpovedať, aká budúcnosť nás o 20, či 30 rokov čaká, tvrdí Palmer.

zdroj: Aston Martin

Kým nebude digitálne zmapovaný každý centimeter planéty...

Nepáčia sa mu však ani reči o prítomnosti autonómnej jazdy a predpovedanie jej blízkej budúcnosti. Pripomenul, že kým nebude digitálne zmapovaný každý centimeter našej planéty, môžeme na reči o plne autonómnej jazde všetci rýchlo zabudnúť. Myšlienka autonómnej jazdy je dobrá, Palmerovi však vadí, akým veľkolepým spôsobom sa už dnes prezentuje. Na akcii sa nakoniec nevyhol ani téme Brexitu, ktorá dnes pravdepodobne nechýba na žiadnom spoločenskom stretnutí vo Veľkej Británii. Je frustrovaný zo súčasnej situácie prinášajúcej neistotu. Najhoršie je totiž nevedieť, či Británia z Únie vystúpi s dohodou alebo bez nej, čo by znamenalo ďalšie colné zaťaženie a komplikácie pre celú Európu. Takto nielen Aston Martin zbytočne prešľapuje na mieste a stráca drahocenný čas.

zdroj: Aston Martin

Napriek spomínaným nepriaznivým podmienkam treba uznať, že to Palmerovi v čele automobilky Aston Martin ide. Fabrike sa darí, jej modelové portfólio sa rozrastá a zákazníci pribúdajú. Uvidíme teda, ako sa Aston Martin v blízkej budúcnosti postaví práve k horúcim témam elektrifikácie svojich modelov a ich výbave v podobe asistentov autonómnej jazdy.