Na prvý pohľad je vidieť posun v dizajne exteriéru - hoci čosi z tohto trendu naznačil už aj jeho predchodca vydarenej tretej generácie. Nový SEAT Leon si viaceré estetické prvky požičal od SUV Tarraco a dizajnéri sa evidentne s radosťou pohrali so svetlami a osvetlením - zvonka sú to samozrejme výrazné predné LED svetlá, ale  zaujímavé sú aj prepojené zadné svetlá svietiacou linkou. Opticky aj prakticky sa prejavilo zväčšenie rozmerov - v prípade 5-dverového modelu aj kombi (dĺžka väčšia o 86 mm, resp. 93 mm). natiahnutý je aj rázvor o 5 centimetrov, čím dobieha Octaviu a predbieha Golf. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

V interiéri nového modelu SEAT Leon už vidieť okrem dôrazu na kvalitnejšie materiály aj stále častejší funkčný minimalizmus. Keďže aj tu v strede palubnej dosky tróni displej príplatkového systému infotainmentu s uhlopriečkou 10 palcov, napriek tomu, že ho štruktúrou grafických ovládacích prvkom považuje za ten vydarenejší, opäť sa nevyhneme diskusii o vhodnosti takéhoto ovládania pre takmer všetky funkcie, ktoré musí vodič počas šoférovania "našmátrať" na displeji. Príjemné a aj celkom inovatívne je vnútorné ambientné osvetlenie, ktoré okrem vytvárania nálady má aj úlohu varovnú - ako optický výstup  systému monitorovania mŕtvych uhlov či systému pre vystupovanie Exit Assist.

Leon rozhodne nezaostáva ani v ponuke agregátov - pod kapotou sa bude striedať viacero motorov: benzínových (TSI), naftových (TDI), motor na stlačený zemný plyn CNG (TGI) ako aj agregáty mild-hybrid (eTSI) a perspektívne aj plug-in hybrid (eHybrid). Prvý raz bude mať Leon aj trojvalcové motory, čo vo mne až takú radosť nevyvoláva, ale niekomu môže 66 resp. 81 kW celkom stačiť. Z môjho pohľadu vhodnejší pre takéto auto je benzínový štvorvalec 1.5 TSI s výkonom  96 kW a 110 kW, pričom tentoraz máme možnosť jazdiť s jeho slabšou modifikáciou (130 k) v spojení s manuálnou 6 stupňovou prevodovkou. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Zo základnej stručnej charakteristiky, ale aj z množstva článkov, ktoré sme už uverejnili na tému nový Leon je jasné, že SEAT má silného zástupcu v stále populárnej kategórii rodinných automobilov a aj my chceme spoznať jeho potenciál v priamom porovnaní - preto mu v redakcii hľadáme rovnocenného súpera a vy už možno tušíte, kto ním bude. Všetko ostatné sa dozviete z nášho pripravovaného viedotestu, no ešte pred tým sa môžete pýtať. Čo vás o novom Seate Leon zaujíma, čo by ste chceli vedieť?

V KTOREJ GENERÁCII JE SEAT LEON NAJKRAJŠÍ?
 • SEAT Leon Mk1 ( 5% )

   

 • SEAT Leon Mk2 ( 3% )

   

 • SEAT Leon Mk3 ( 20% )

   

 • SEAT Leon Mk4 ( 72% )

   

Odpovedalo 109 ľudí