Holandskí politici chcú pritvrdiť a z ciest plánujú dostať väčšinu spaľovacích áut. Ako sa to má podariť? Jednoducho zakážu ich predaj. Aj keď sa môže zdať tento návrh ako absurdný, dolná komora parlamentu ho už schválila. Pokiaľ prejde ďalším schvaľovaním, tak od roku 2025 si v Holandsku nekúpite auto so spaľovacím motorom.

Už od roku 2025

Veľký záujem o elektromobily a plug-in hybridy je teda v krajine pochopiteľný a zo strany majiteľov ide o ekonomické rozhodnutie. Holandskí politici chcú pritvrdiť a z ciest plánujú dostať väčšinu spaľovacích áut. Ako sa to má podariť? Jednoducho zakážu ich predaj. Aj keď sa môže zdať tento návrh ako absurdný, dolná komora parlamentu ho už schválila. Pokiaľ prejde ďalším schvaľovaním, tak od roku 2025 si v Holandsku nekúpite auto so spaľovacím motorom. Pôvodný návrh dokonca hovoril o úplnom zákaze benzínových a naftových áut na cestách, takto radikálny návrh však nenašiel podporu medzi širokou skupinou politikov. Od roku 2025 však budú v holandských showroomoch pravdepodobne len elektromobily. Holanďania túžiaci po spaľovacom aute si ho budú musieť kúpiť a asi aj zaregistrovať v jednej zo susedných krajín.


Čo hovoríte na holandský zákon, ktorý zakazuje predaj áut so spaľovacím motorom? Nie je to už „trochu“ pritiahnuté za vlasy? Štatistiky predajov aj tak každoročne naznačujú výrazný vzostup predajov elektrifikovaných áut. Je teda celkom možné, že v roku 2025 by sa v Holandsku predávala aj tak väčšina vozidiel v podobe elektromobilov. Ceny batérií totiž len za posledných 6 rokov klesli o 65% a ďalší výrazný pokles sa očakáva. Na trh prichádzajú postupne autá s väčším dojazdom a každodennou využiteľnosťou. Alebo si myslíte, že ide Holandsko dobrou cestou a spaľovacie autá treba zakázať?


Zdroj: hnonline, bloomberg