V krajine je mnoho radarov, ale polícia vám môže dať pokutu aj za „chuligánstvo“. Čím je myslené gumovanie, driftovanie, ale aj „prílišná akcelerácia“. Austrália je však veľká a kým niektoré oblasti sú celkom obývané, inde nestretnete ani dušu a teda ani vyberačov pokút.

Veľmi veľký úspech tu majú vozidlá s označením AMG, M, RS, S, GTI, EVO a podobne. Tento trend trvá už roky a Austrália je krajina, kde je podiel športových áut na hlavu snáď najvyšší na svete. Zoberte si napríklad relatívne raritné Porsche 911 R. K protinožcom zamierilo 25 kusov a všetky sa rozchytali ešte pred oficiálnym odhalením auta. „Dostali sme dvojnásobok toho čo sme si mysleli, že dostaneme, ale stále je to len polovica z toho, čo potrebujeme,“ hovorí o 911 R miestny PR manažér Porsche, Paul Ellis.

Prečo sú v Austrálii populárne športiaky?

Úspešné tu nie sú len státisícové športiaky, ale aj dostupnejšie hot-hatche

Veľkú popularitu si tu užívajú aj dostupnejšie autá. Napríklad na Mercedes-AMG A 45 bola zo začiatku čakacia doba dlhšia, než jeden rok. Podobne aj pri uvedení nového Mustangu alebo Focusu RS. Modely GTI sa tu predávajú tiež nadmieru dobre, z celkových predajov typu Golf a Polo tvoria až tretinu. Octavia RS je najpredávanejší model z celého portfólia značky Škoda!

Mnoho neobývaných miest na jazdenie

Prečo je však popularita špičkových modelov taká veľká? „Myslím, že je to preto, lebo sme veľká krajina. Radi jazdíme. Nemáme medzi mestami takú hustú dopravu ako majú v Európe. Prirodzene nemáme Autobahn, ale ak chcete šoférovať, Austrália je celkom dobré miesto,“ hovorí PR manažér Porsche pre Austráliu. Tiež spomína veľkú represiu zo strany polície. V krajine je mnoho radarov, ale polícia vám môže dať pokutu aj za „chuligánstvo“. Čím je myslené gumovanie, driftovanie, ale aj „prílišná akcelerácia“. Austrália je však veľká a kým niektoré oblasti sú celkom obývané, inde nestretnete ani dušu a teda ani vyberačov pokút. Navyše tu nájdete aj cesty s neobmedzenou rýchlosťou. Majitelia si tu teda môžu využiť potenciál áut. Určite to prispieva k veľkej popularite výkonných verzií.


U protinožcov sú celkom populárne aj autokluby, ktoré si prenajímajú okruhy. „Ľudia radi jazdia so svojimi autami štýlom, na aký boli stvorené bez toho, aby sa museli obávať o policajné majáky v spätnom zrkadle,“ dodáva Eliss s tým, že tieto autá jednoducho patria na pretekársky okruh.


Zdroj: motoring