Zdá sa, že nástup elektromobility a nové elektrické modely poriadne zamiešajú kartami na tradičnej mape automobilových výrobcov. A hoci je pravdou, že vždy ide predovšetkým o autá, kde sa dlhoročné skúsenosti nedajú dobehnúť za pár dní, vzniká veľa nových startupov a výrobcov, ktorí prichádzajú s nečakane schopnými elektrickými autami. Kľúčom sú nielen peniaze a pomoc renomovaných dodávateľov komponentov, ale aj spojenectvo s niekým, kto sa výrobou áut zaoberal už v minulosti. V prípade automobilky VinFast však ide o trochu netradičný príbeh. O to viac prekvapuje rýchlosť s akou nastupuje na trh a skutočnosť, že sa so všetkou vážnosťou chystá aj na európske trhy.

S príchuťou instantných polievok

Za vznikom značky VinFast treba hľadať vietnamského miliardára, ktorý zbohatol práve na instantných polievkach. VinFast pritom už autá istý čas vyrába, ide však o modely s klasickými spaľovacími motormi. Teraz postupuje ďalej a uvádza elektrické SUV, ktoré plánuje poslať aj do USA, Kanady, aj Európy. Podobné ambiciózne plány už malo veľa nových výrobcov a takmer všetky sa nakoniec skončili len pri silných rečiach. V prípade VinFastu by to však mohlo byť reálne inak. Prvých 100 kusov elektrického SUV VinFast VF8 už poslala automobilka k zákazníkom. Zatiaľ len v domácom Vietname, no podľa vedenia automobilky je takmer všetko pripravené na ich export do USA a Európy. V Amerike by sa mali objaviť už v novembri 2022, krátko potom aj v Európe.

VinFast VF8 má celkové rozmery 4750 x 1900 x 1661 mm, rázvor 2949 mm a svetlú výšku 180 mm. VF8 príde v dvoch verziách. Základom je verzia s výkonom až 260 kW a dostupným krútiacim momentom 420 Nm, zatiaľ čo výkonnejšia poskytne až 300 kW a 620 Nm. O napájanie sa stará trakčný akumulátor s kapacitou 87,7 kWh.

Plány sú pritom veľkolepé, VinFast má údajne ročnú kapacitu až 750 000 kusov exportných modelov VF8 a VF9. „Dodanie áut prvým zákazníkom znamená zlom pre vietnamský automobilový priemysel,“ okomentovala situáciu riaditeľka VinFastu, Le Thi Thu Thuy. „Sme radi, že môžeme prvým zákazníkom dodať model VF8. A veľmi skoro uspokojíme ďalších 65 000 zákazníkov po celom svete,“ pokračuje až prehnane optimisticky spomínaná riaditeľka. Ambíciou Vietnamcov je postaviť aj výrobný závod v Severnej Karolíne v USA. Jeho plánovaná kapacita by mala byť 150 000 elektromobilov.

zdroj: VinFast Auto, PrNewsWire

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov