Polícia tieto krádeže aj ich rozsah už potvrdila a ubezpečuje občanov, že všetky doteraz spáchané trestné činy vyšetruje. Prstom na Rusko zatiaľ nikto neukázal, ale už sa ozvala i švédska tajná služba Säkerhetspolisen (SÄPO).

Vieme o fámach, že tieto zariadenia by sa mali používať v ruských podomácky vyrobených bezpilotných lietadlách, ale kvôli spravodajskej práci nemôžeme zachádzať do podrobností,“ oznámil novinárom hovorca SÄPO.

Prvé schránky obsahujúce okrem iného aj fotoaparát a ďalšiu záznamovú techniku boli ukradnuté koncom augusta. Zmizlo ich asi sedemdesiat. V septembri sa situácia trochu ukľudnila, ale v októbri zlodeji zaradili vyššiu rýchlosť.

Škoda skoro 3,5 milióna eur

Úrady tvrdia, že oprava každého jedného zariadenia vyjde na 250 tisíc švédskych korún, v prepočte 22 700 eur, takže celkové náklady sa už vyšplhali na viac ako 3,4 milióna eur. V minulosti sa už nejaké krádeže objavili, ale nie v takom rozsahu. Ide evidentne o organizovanú akciu, šíri sa zo Štokholmu do vnútrozemia,“ hovorí Eva Lundbergová, koordinátorka švédskej dopravnej správy a systému ATK (národného programu kontroly rýchlosti).

Špekulácie o kamerách zo švédskych radarov v ruských dronoch podporili médiá tým, že sa odvolávali na videá ukrajinskej obrany, ktorá nezriedka rozoberá zostrelené či ukoristené bezpilotné prostriedky a ukazuje ich konštrukciu, nájdu sa však i takí, ktorí túto teóriu spochybňujú.

Patrí k nim napríklad Hans Liwång, docent Švédskej vysokej školy národnej obrany, ktorý síce pripúšťa, že v Rusku po tejto technike mohol stúpnuť kvôli sankciám dopyt, zároveň si ale myslí, že od ukradnutia kamier uplynulo príliš málo času na to, aby mohli byť bezpečne vyvezené a použité v ukrajinsko-ruskom konflikte.

Jeho teórii do istej miery nahráva tiež fakt, že na jednom z ukrajinských videí je vidieť fotoaparát značky Canon, Eva Lundbergová ale pripomína, že ATK používa stroje značky Nikon. Hans Liwång naznačuje, že švédske rýchlostné radary sú vykrádané kvôli zvýšenému dopytu na čiernom trhu, pripúšťa ale, že nepriama súvislosť s Ruskom tam môže existovať. Domáce gangy jednoducho reagujú na to, čo sa dobre predáva.