Jaguar XKR Special Edition je hlavne v tejto farbe úžasný kus auta

Jaguar XKR Special Edition je hlavne v tejto farbe úžasný kus auta

V minulom roku predstavený Jaguar XKR poháňa najmodernejší motor AJ-V8 Gen III R s objemom 5,0 litra vybavený priamym vstrekovaním paliva a prepĺňaný mechanickým kompresorom. Osemvalec dosahuje najvyšší výkon 375 kW (510 k) pri 6000 otáčkach za minútu a maximálny krútiaci moment 625 Nm v rozpätí otáčok od 2500 do 5000 za minútu. Tento motor sa montuje v kombinácii so šesťstupňovou automatickou prevodovkou, vybavenou otočným kombinovaným ovládačom JaguarDrive Selector a páčkami pre manuálne radenie na volante. Športové kupé tak zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,8 s. Pri novej verzii Special Edition maximálna rýchlosť XKR vzrástla z elektronicky limitovaných 250 km/h na 280 km/h vďaka kompletu Speed Pack.

Či radšej zoberiete váš nový Jaguar XKR Special Edition vo farbe polaris white?

Či radšej zoberiete váš nový Jaguar XKR Special Edition vo farbe polaris white?

Ľahká celohliníková karoséria a rozličné elektronické asistenčné systémy, vrátane aktívneho diferenciálu zadnej nápravy (Active Differential Control) a tlmičov pruženia (Adaptive Dynamics) s adaptívnym nastavovaním charakteristiky zabezpečujú, že kupé s prepĺňaným motorom vynikajúco akceleruje na akomkoľvek povrchu a presnejšie sa ovláda. Zaujímavosťou je napríklad aj to, že spotreba paliva sa oproti predchádzajúcej generácii modelu XKR nezvýšila - a to aj napriek výraznému zvýšeniu výkonu a zlepšeniu dynamických vlastností.

Interiér Jaguar XKR Special Edition bol taktiež mierne upravený. Takto je ešte exkluzívnejší

Interiér Jaguar XKR Special Edition bol taktiež mierne upravený. Takto je ešte exkluzívnejší

XKR Special Edition spája príplatkové sady Speed Pack a Black Pack. Jeho dizajn umocňujú aj obklady interiéru Piano Black na prístrojovom paneli a červené brzdové strmene, dobre viditeľné cez 20-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny. Obe sady sa dajú objednať aj samostatne.

V interiéri, vybavenom 7-palcovým (17,8 cm) dotykovým monitorom a 16-smerovo elektricky nastavovateľnými, vyhrievanými a chladenými sedadlami s pamäťou má XKR Special Edition čalúnenie stropu "Jet Suedecloth premium headlining" a luxusné koberce v sivom farebnom odtieni Flint Grey na podlahe. V ponuke príslušenstva je pre všetky modely XK k dispozícii špeciálny luxusný kufor na batožinu Jaguar, pričom pre verziu XKR Special Edition je vyhradené osobitné vyhotovenie.

Jaguar XKR Special Edition Speed Pack

Jaguar XKR Special Edition Speed Pack

Jaguar XKR Speed Pack

S týmto príplatkovým paketom dostane zákazník preprogramovanú riadiacu jednotku motora a prevodovky, čím sa zvýši elektronicky limitovanú max. rýchlosť z 250 na 280 km/h. Aby kupé s kompletom Speed Pack zostalo stabilné aj v rozsahu vyšších rýchlostí, má nový predný spojler a väčší zadný spojler. Tieto prvky znižujú aerodynamické nadľahčovanie pri vysokej rýchlosti a zlepšujú stabilitu. K zníženiu citlivosti vozidla pri vysokej rýchlosti jazdy prispieva aj elektronicky ovládaný aktívny diferenciál zadnej nápravy Active Differential Control.
Na výber je škála farieb z programu Jaguar Designers’ Choice, teda sedem farieb – Ultimate Black, Polaris White, Salsa Red, Liquid Silver, Lunar Grey, Kyanite Blue a Spectrum Blue. Každý XKR s kompletom Speed Pack má bočné nástavce prahov a zadný difúzor vo farbe karosérie a chrómované dekoratívne rámiky bočných okien. Chrómované sú aj obe mriežky chladiča, bočné ventilačné rebrá v blatníkoch a priečna dekoratívna lišta na veku batožinového priestoru. Cez 20-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny Kasuga dramaticky svietia červené brzdiče s logom Jaguar ‘R’.

Jaguar XKR Special Edition Black Pack

Jaguar XKR Special Edition Black Pack

Jaguar XKR Black Pack

Podobne ako pri verzii Speed Pack, aj XKR so sadou Black Pack má zúženú paletu farieb, obsahujúcu iba také farby, ktoré dizajnový tím značky Jaguar považuje za ideálne pre zvýšenie exkluzivity kupé. Modely s kompletom Black Pack sú k dispozícii vo farbách Ultimate Black, Polaris White, alebo Salsa Red v kombinácii s nápadnými 20-palcovými diskami kolies z ľahkej zliatiny Kalimnos v čiernej lesklej povrchovej úprave. Tento efekt sa opakuje na dekoratívnych lištách bočných okien, predných mriežkach chladiča a bočných ventilačných rebrách v blatníkoch. Na želanie môžu byť brzdiče lakované červenou farbou, čím kontrastne vystupujú z čiernych diskov kolies. Komplet dopĺňa predný a zadný spojler a priečna dekoračná lišta na veku batožinového priestoru, všetko lakované vo farbe karosérie. Zákazníci si môžu objednať aj dynamickú bočnú grafiku ‘XKR’, prebiehajúcu nad prahmi dverí.

Všetky modely XKR Black Pack majú kožené čalúnenie sedadiel v odtieni Charcoal, ktoré sa dá individualizovať rozličným farebným prešívaním a lemovaním. K dispozícii sú tri druhy dekoračných obkladov na prístrojový panel a čalúnenie dverí – Dark Oak, Dark Mesh Aluminium a Piano Black.

Pozrite si aj náš TopSpeed.sk test nádherného Jaguar XK!

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 8 obrázkov