Nafta vs. benzín?

Ešte veľkú časť októbra to vyzeralo na citeľný cenový náskok benzínu v porovnaní s drahšou naftou. Situácia sa však z tohto hľadiska najnovšie otočila a na čerpacích staniciach na Slovensku natankujete obe palivá v priemere za rovnaké ceny.

"Trh s naftou v EÚ je špecifickým. Nafta je väčšinou všeobecne drahšia ako benzín na výrobu, avšak daňové zaťaženie spôsobuje, že na cenovkách na čerpacích staniciach je väčšinou lacnejšia. EÚ navyše nedokáže produkovať dostatok nafty, čo znamená, že ju musí dovážať a bude viac závislá od svetových cien," uviedol pre TV Markíza analytik Marek Nemky.

Podľa Nemkyho sa dá v najbližších týždňoch očakávať stabilnejší cenový vývoj, pokiaľ sa nedostaví silnejší vplyv prípadnej eskalácie blízkovýchodného konfliktu, resp. v dôsledku slabých výsledkov ekonomických ukazovateľov. Práve nepriaznivý vývoj makroekonomických dát by mohol ceny palív tlačiť smerom nadol, zatiaľ čo situácia v súvislosti s Izraelom a Pásmom Gazy má spravidla opačný vplyv na svetové ceny ropy.

Zdroj: TVnoviny.sk