Jednodňová známka: Pre všetkých a už v 2024

Portál Topspeed.sk oslovil ministerstvo dopravy, ktoré poskytlo stanovisko k téme. Dôležitou správou, ktorú sa nám podarilo zistiť, je pre koho bude nová známka k dispozícii a akou formou si ju bude možné na Slovensku zakúpiť. "Aj táto diaľničná známka bude rovnako, ako ostatné, výlučne v elektronickej forme a tiež bude dostupná pre všetkých, teda pre domácich aj zahraničných motoristov," uviedol rezort dopravy v stanovisku pre Topspeed.sk.

Štát zdôrazňuje, že stále nám zostáva istý čas na prípravu a známku majú motoristi očakávať najneskôr koncom marca 2024. "Pre zavedenie jednodňovej diaľničnej známky je v prvom rade potrebné transponovať príslušnú európsku smernicu do slovenskej legislatívy. Čas máme na to do 25. marca 2024. Momentálne pracujeme na príprave legislatívneho návrhu na už spomenutú transpozíciu smernice," vysvetlilo ministerstvo.

Čo sa týka ceny novej známky, podľa európskych pravidiel nemá prekročiť deväť percent z ceny ročnej verzie poplatku za využívanie diaľnic. To znamená, že by nemala stáť viac ako 5,4 eura. Skúsenosti z iných krajín ukazujú, že štáty plánujú účtovať za jednodňovú známku ceny blízko hornej hranice celoeurópskeho stropu. V prípade Slovenska by to znamenalo, že známka bude stáť okolo 5 eur, respektíve niečo málo nad túto sumu.

Napríklad v Rakúsku si budete môcť novú známku zakúpiť pre rok 2024 za 8,60 eura. V roku 2024 sa ročný poplatok za rakúske rýchle cesty nezmení a pre osobné autá bude na úrovni 96,40 eura. Deväť percent z tejto sumy je zhruba 8,68 eura. Rakúšania tak naplnia pravidlá z Bruselu, no zároveň môže byť pre mnohých vodičov lákavejšia ponuka kúpiť si 10-dňovú známku za 11,50 eura.

V Česku je situácia podobná. Počíta sa s tým, že jednodňová známka pre rok 2024 bude od marca 2024 stáť rovných 200 českých korún. To je v prepočte 8,20 eura. Desaťdňová známka u susedov stojí 11,07 eura. Aj tu sú to teda necelé tri eurá naviac. Za jednodňovú českú "diaľničnú" zaplatíte v roku 2024 zhruba 8,7 percenta z ceny ročnej známky. Tá bude stáť od marca budúceho roka 2 300 českých korún, resp. viac ako 94 eur.