O pár centov nahor

Regulované ceny palív, ktoré každé dva týždne určuje miestna vláda, v Slovinsku opäť narástli. Treba však dodať, že len mierne. Od utorka sa platí za liter bežného benzínu mimo diaľnice 1,42 eura, čo je o 1 centa viac ako predtým. Nafta je drahšia o takmer 3 centy - stojí 1,46 eura za liter.

Nové ceny zostanú v platnosti do 3. júla, oznámilo v pondelok slovinské ministerstvo pre energetiku. Regulované ceny pohonných látok v Slovinsku sa už rok počítajú komplexnou metódou. Je založená na vývoji cien ropných produktov na svetovom trhu a zohľadňuje aj zmeny kurzu amerického dolára voči euru.

Chcú regulovať naďalej

Slovinská vláda aktuálne zvažuje predĺženie regulácie cien palív o ďalší rok, v opačnom prípade by koncom júna koncom príslušná smernica prestala platiť. Cenová regulácia sa v Slovinsku týka len čerpacích staníc mimo diaľničnej siete, na diaľničných čerpačkách určujú ceny priamo ich prevádzkovatelia.

V Chorvátsku, kde platia regulované ceny na všetkých čerpačkách, od utorka taktiež zdraželo tankovanie. Cena bežného benzínu sa zvýšila o 2 centy na 1,40 za liter. Nafta je tiež o 2 centy drahšia a stojí 1,30 eura za liter, informovali chorvátske médiá. Ceny platia na nasledujúce dva týždne.

Lacnejšie v porovnaní so Slovenskom

Nárast cien palív bolo posledné týždne badať aj na Slovensku. Aktuálne u nás tankujeme liter nafty za cenu na úrovni okolo 1,45 eura a benzín vychádza na 1,60 eura za liter.

Tankovanie v zahraničí - či už v Chorvátsku alebo Slovinsku - sa teda Slovákom istotne oplatí, najmä čo sa týka napríklad dieselu v Chorvátsku.

Na každých 10 litrov dokážete ušetriť oproti slovenským cenám 1,5 eura. Nejde o závratný rozdiel, no v prípade, ak máte napríklad veľkú nádrž, natankovať ju doplna na Slovensku sa vám (pokiaľ nemusíte) neoplatí.

Zdroj: Kleinezeitung.at / foto: cz.depositphotos.com