Od Auto Kelly som dostal „zimný balíček“ možností, ako v zime zvýšiť trakciu a dostať sa aj tam, kde to ostatní vzdávajú. Tie možnosti voláme snehové reťaze. Avšak nemusí ísť stále len o ne. Poznáte aj ich alternatívy? Vyskúšal som tri konkrétne sady snehových reťazí, tekuté reťaze v spreji a prekvapenie v podobe „autoponožiek.“ Ako fungujú v praxi? Skúsil som ich pre vás v pravých zimných podmienkach a prinášam osobné skúsenosti.

Tekuté reťaze Starline

Ako prvé prišli na rad tekuté reťaze Starline v spreji. Na mojej predokolke som zastavil v kopci, v ktorom som sa už nedokázal pohnúť a kolesá len bezmocne prešmykovali. Aj pri oveľa menšom stúpaní by mali problém, vybral som teda veľmi dobré podmienky pre test. Tu však na rovinu priznávam, že ma tekuté reťaze nepresvedčili. Po nastriekaní na behúň predných pneumatík poskytli zvýšenú trakciu, avšak Mazda s nimi rozbeh do kopca nezvládla. Cítil som lepšiu trakciu aj tendenciu rozbehnúť sa, pri lepších podmienkach by to pravdepodobne stačilo. Aj tak sprej odporúčam iba v prípade, že jazdíte v snehu a v zhoršených podmienkach ojedinele a nechcete investovať do reťazí. Za necelých 6 eur poskytnú akú-takú záchranu v prípade, že sa nerozbehnete na rovine a v miernom kopci.

Tekuté reťaze v spreji trakciu zlepšili, nie však natoľko, aby som sa vyhrabal po prudkom svahu.

Rada nad zlato

Iná káva sú snehové reťaze. Zo sortimentu Auto Kelly som vyskúšal hneď 3 modely v rôznych cenových kategóriách. Snehové reťaze sa vám určite spájajú s tmou, autom „zakliesnením“ na zamrznutej ceste, zmrznutými rukami a svietením si telefónom v jednej z nich. To všetko v zlom počasí, za prítomnosti sneženia. A presne takto to bude aj v praxi, to mi verte. Preto vám chcem dať najlepšiu radu: Po kúpe si reťaze vyskúšajte doma na „sucho“! Po tréningu vám nebude trvať nasadenie reťazí aj pri reálnej situácii ich potreby viac ako 5 minút. Nie je to vôbec zložité, len to chce cvičné zoznámenie. Ak to zanedbáte, pri stresovej situácii na ceste môžete mať problém.

CarFace reťaze

Ako prvé prišli na rad lacné, ale spoľahlivé reťaze CarFace. V zľave teraz začínajú na cene 15 eur  za sadu! Sú tak ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú spoľahlivé riešenie, potrpia si na cene a neplánujú ich používať „dennodenne“. Fungujú skvele, vyjdete s nimi na také kopce, ako s drahšími reťazami. Oproti ním však z dlhodobého hľadiska môžu zaostávať kvalitou ocele, ale aj tieto sú pozinkované. Z funkčného hľadiska im nie je čo vytknúť, možno len trochu „optimistický“ návod pre nasadenie. Preto platí, skúste si ich doma a až tak odložte do auta! Vyšiel som s nimi to, čo s Pewagmi a RUDami.

Pewag Brenta 9

Už podľa spracovania vidno, že ide o drahšie reťaze. Pewag mimoriadne potešil detailným návodom s veľkými fotkami na „plachte“, ktorú si pri montáži položíte pod kolená. Veľmi milý detail, za ktorý berú body! Nasadenie je veľmi intuitívne a efekt 100 %. Dĺžka ôk reťaze je 9 mm. Stálica na poli reťazí Pewag ponúka vysokú kvalitu za stále rozumnú cenu. Začínajú na cene 46 eur (podľa rozmerov kolies). Pôsobia robustnejšie ako CarFace a sú určené aj pre autá s minimálnym miestom v podbehoch. Výrobca na reťaze dáva 3-ročnú záruku. 

Pewag má najlepší návod pre montáž reťazí.

RUD GRIP

Najrobustnejšie reťaze v prehľade sú cenovo porovnateľné s Pewagmi. Fungujú skvele. Dĺžka ôk reťazí je 12 mm a ľahko ich nasadíte, tak ako CarFace a Pewagy. V porovnaní s Pewagmi nemajú vychytávku v podobe „inteligentného“ návodu, ale praktické látkové puzdro so suchým zipsom na spodku. Prichytí sa o čalúnenie kufra a reťaze vám tak nelietajú po celom priestore. Veľmi praktické.

Autosock (autoponožky)

Od Auto Kelly som dostal aj alternatívu k tradičným snehovým reťaziam, a to „autoponožky“. Nezdá sa vám to? Vedzte, že fungujú úžasne. Nasadíte ich najjednoduchšie. „Obujete“ najprv prvú polovicu kolesa, posuniete auto približne o meter vpred alebo vzad a nasadíte celú autoponožku. Celé to nezaberie viac ako 2 minúty. Aj keď ich nenasadíte úplne presne, samé sa po pár metroch vycentrujú! No a prekvapí vás aj ich trakcia. Tam, kde som sa bez reťazí a ani s tekutými reťazami nepohol, som s autoponožkami vyšiel bez prešmyku. Oproti tradičným reťaziam vidím jednu nevýhodu. Ak sa neviete pohnúť, prípadne ste zapadli, reťaze nasadíte na mieste. Pri autoponožkách sa musíte pre úspešne nasadenie pohnúť dopredu alebo dozadu o cca meter. Taktiež životnosť návlekov nebude taká, ako v prípade „železa“. Vynahradí vám to najjednoduchšia montáž a porovnateľný efekt ako pri tradičných reťaziach. Autoponožky začínajú na cene 69 eur.

Po pár metroch sa ponožky samé vycentrujú.

Zhodnotenie a tipy

Všetky 3 typy reťazí aj autoponožky odporúčam. V prípade reťazí dostanete to, za čo zaplatíte. Už najlacnejšie CarFace sú spoľahlivou voľbou pre tých, ktorí nepotrebujú jazdiť celú zimu do hôr. Na občasné použitie sú skvelým riešením. Pewag Brenta 9 aj RUD GRIP sú spracovaním a kvalitou ešte ďalej a boli by aj mojou voľbou. Pre autá s malým priestorom okolo kolies by som bral Pewagy, RUD sú zase ešte robustnejšie. Pewag má skvelý a praktický návod, RUD zas obal. Cenovo sú porovnateľné. Veľmi príjemne prekvapili autoponožky AutoSock. Zvládnu toho veľa a funkčne sú na tom v porovnaní s reťazami veľmi podobne. Zvolil by som ich vtedy, keď chcete najjednoduchšiu montáž a taktiež menej frekventované použitie.

Reťaze aj autoponožky som vyskúšal v zimných podmienkach Slovenského raja a Pezinskej baby.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

„Survival“ pomôcky

Okrem snehových reťazí v ponuke Auto Kelly nájdete pomôcky, ktoré pomôžu v prípade núdze. Ide o vyprosťovacie pásy a vyprosťovacie reťaze. Pomôžu na snehu, ľade a v blate. Snehové reťaze úplne nenahradia, cenovo sú však mierne prijateľnejšie riešenie. Na vašom mieste by som aj tak zainvestoval do reťazí. Kupujete ich len raz za životnosť auta. Ak aj to ďalšie bude mať podobný rozmer kolies, môžete ich ďalej používať. :)

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Pomohol vám prehľad reťazí? Plánujete si sadu zaobstarať? Taktiež budem rád, ak vaše skúsenosti so snehovými reťazami pretavíte do komentárov pod článkom. Praktických tipov nikdy nie je dosť a pomôžete aj ľudom, ktorí s nasádzaním nemajú bohaté skúsenosti.

Taktiež v komentároch do 9.2. napíšte, aké produkty zo sortimentu Auto Kelly chcete, aby sme vyskúšali podobným spôsobom. Naviesť vás môže aj nový leták! Jedného z vás vyžrebujeme a získa spoľahlivé reťaze CarFace pre rozmer kolies podľa svojho výberu!

GRATULUJEME:

 1. Denis Kros, Piestany

Do súťaže sa zapojilo 19 . Vyžrebovaných sme kontaktovali e-mailom.Návrat hore

Z krajín mimo Európy sa nemôžete zúčastniť diskusie ako neprihlásený používateľ.

26 komentárov

KEKO535 30.01.18 17:07

K
81.00

Nejaky test LED ziaroviek, mam na mysli H4, H7. Vraj maju lepsiu svietivost nez xenony. Nebavme sa o legislative, zaujima ma svietivost :) Vdaka

Jazdím na: Mercedes W204
 • 5
 • 7
Odpovedať

Tmk 30.01.18 20:13

T

@KEKO535Rozhodujuce pre kvalitu obrazu na ceste je vlakno, jeho poloha a velkost. LED H7 a H4 maju diametralne odlisne "vlakno" a teda aj jeho polohu, cize na cestu sa dostava totalne deformovany svetelny obraz, ktory nesvieti ani nahodou tak ako ma a jednie co robi je, ze oslepuje protiiduce vozidla. Takze tento test je nielenze zbytocny, ale aj zivot ohrozujuci.

 • 12
 • 0
Odpovedať

KEKO535 30.01.18 22:04

K
81.00

@TmkVdaka za odpoveď:)

Jazdím na: Mercedes W204
 • 10
 • 0
Odpovedať

Dendo 30.01.18 17:48

D
79.00

Test vyhrievacích poťahov by sa možno tiež hodil niekomu. Kedysi som mal takýto poťah a po chvíli sa úplne dokrčil a bolo to už len na obtiaž

Jazdím na: Volkswagen Passat 1.9 ropa, Škoda Favorit
 • 3
 • 0
Odpovedať

martinko512 30.01.18 19:26

M
0.00

test nabijacky autobaterii

Jazdím na: Škoda Octavia
 • 3
 • 0
Odpovedať

SeatAteca 30.01.18 19:46

S 85.00

Vyberal by som si hlavne podla toho v akych podmienkach jazdím.Určite reťaze nevyužije niekto,kto býva v Trnave,ako niekto,kto býva v Poprade.Na staré auto už nekúpim,ale ked príde nové,budem uvažovat o reťaziach,predsalen človek nikdy nevie a mat komplet výbavu nieje na škodu.Test led žiaroviek by nebol odveci,ako už bolo napísané

Jazdím na: SEAT Ateca, Volkswagen Golf, Škoda Felicia
 • 1
 • 0
Odpovedať

Laco brzda 30.01.18 20:36

T

Tu je recept starych otcov, ako sa pohnuť na zľadovatelom povrchu a nemate snehove reťaze...

Jednoducho pod kolesa poukladať do jazdnej stopy nejake konariky zo stromy, vetvičky, čečinu...

Pneumatika zaberie a dokažete sa rozbehnuť , samozrejme neposypete vetvičkami celu cestu,
ale na vyjazd zo zľadovateleho parkoviska, ktoré je navyše do kopca, je to dobry recept.

 • 9
 • 1
Odpovedať

100desina 30.01.18 21:37

1
96.00

navrhujem autovosky.

Jazdím na: Honda
 • 2
 • 1
Odpovedať

mirox 31.01.18 08:20

M
79.00

pripajam sa k voskom

Jazdím na: Mazda 3 BL
 • 1
 • 1
Odpovedať

LubosSMO 31.01.18 08:30

L
-1.00

Navrhujem test autonabijaciek - najma porovnanie medzi "klasickymi" nabijackami pracujuce s nabijacim prudom od 5A a viacej a "inteligentnymi" nabijackami vybavene s mikroprocesormi ale s nizsimi nabijacimi prudmi - zvycajne do 3,5 A.

 • 2
 • 1
Odpovedať

Forester 31.01.18 09:50

F
81.00

Servus, nebolo by zle otestovat stresne nosice alebo stresne boxy.
Napriklad tieto kriteria:
- ako zvysuju spotrebu auta pri 100-130km/h
- jednoduchost montaze
- hlucnost
- bezpecnost
- atd...

Jazdím na: Subaru Impreza
 • 3
 • 1
Odpovedať

Ignoráčik 31.01.18 10:59

I
80.00

niečo o hasiacich prístrojoch, ako fungujú, aké sú rozdiely, efekt 1kg vs 2kg prístroja, ako postupovať a pod.

 • 2
 • 1
Odpovedať

Laco brzda 01.02.18 14:59

T

..pridávam autochladničky...

 • 1
 • 0
Odpovedať

Andrej 01.02.18 20:36

T

Niektorí sme už riešili že ráno prídete k autu a chyba Vám anténa. Musíte kúpiť novú. Kúpiť prutovu alebo žraločiu plutvu. Takže test antén by bodol.

 • 3
 • 1
Odpovedať

Mato923 01.02.18 20:51

T

Test odvlhcovacov, utierok na nerosenie. Funguje to? Keď prídem mokrý do auta, má to nejaký vplyv?

 • 6
 • 0
Odpovedať

DodEc 03.02.18 17:35

D 72.00

Test nosičov bicyklov. (Vsetky 3 typy).

Jazdím na: Alfa Romeo Stelvio 2.2, Alfa Romeo Brera 3.2 V6 Q4
 • 1
 • 0
Odpovedať

Patrícia Paškanová 04.02.18 18:31

T

Celkom by ma zaujimal test autovoskov alebo aj inej autokozmetiky.

 • 1
 • 0
Odpovedať

missso 05.02.18 19:27

M
76.00

Test odpudzovačov škodcov :D

 • 1
 • 0
Odpovedať

hagarko 07.02.18 09:58

T

Nejaký test stieračov alebo autokozmetiky (voskov)...

 • 1
 • 0
Odpovedať

carlosMt 07.02.18 12:56

C
-1.00

Mňa by najviac momentálne zaujímal test nabíjačiek autobatérií nakoľko plánujem si kúpiť a taktiež autochladničky.

Jazdím na: Toyota Verso 1,8vvti
 • 1
 • 0
Odpovedať

mio87 07.02.18 16:39

M
-1.00

test žiaroviek

 • 2
 • 0
Odpovedať

Ayrton Senna 07.02.18 17:45

A
-1.00

Dobrý deň, teraz v zimnom období by som privítala test rozmrazovačov a škrabiek na okná.

 • 1
 • 0
Odpovedať

lubika9 07.02.18 17:46

L
-1.00

Test nabíjačiek autobatérií, poprípade strešných boxov by potešil.

 • 1
 • 0
Odpovedať

Lasad 08.02.18 09:00

L
-1.00

Mohli by ste otestovať škrabky na okná, z pohľadu konfortu a účinosti. Ďakujem

 • 1
 • 0
Odpovedať

Daddo 08.02.18 13:05

T

Pripajam sa ku testu ziaroviek.

 • 1
 • 0
Odpovedať

Peter F 08.02.18 22:25

T

Test odvlhovaca foggystop. Neverim ze to funguje :)

 • 1
 • 0
Odpovedať