Keď sú v kontakte dva nerovnaké kovy (aj keď len minimálne odlišné) a prirátame k tomu vlhkosť (ktorá je obsiahnutá v samotnom vzduchu), vždy vzniká elektrický článok. Keď je vačka v kontakte so zdvihátkom, piest s valcom, hriadeľ s ložiskom... V oleji je vždy viac, či menej prítomná voda. A tu vzniká korózia. Najprv mikroskopická.
 

Poučenie z tohto poznatku je nasledovné:

Ideálne je mať každú jazdu dosť dlhú na to, aby sa olej zahrial až na prevádzkovú teplotu. K tomu dostatočné zaťaženie motora (vyššie otáčky), aby sa olej odparením zbavil vlhkosti a tiež zbytkov paliva, ktoré znižujú jeho viskozitu. Ak toto pravidlo nie je možné dodržať vždy, je dobre mať na pamäti, že auto/motorku je vhodné používať pravidelne, aby v systéme olej cirkuloval a olejový film sa všade obnovoval. Nerobte to, že motor len v stoji na pár minút naštartujete a potom ho necháte týždne stáť. Alebo horšie, ukazovať motor návšteve, chvíľu po naštartovaní ho dobre pretúrovať a potom nechať zbytok zimy stáť. Práve tu sa vytvárajú ideálne podmienky pre kondenz vzdušnej vlhkosti vnútri motora. Pamätajte, že 5000 prejdených km za rok urobia motoru menšiu ujmu, než len 500 km za rovnaké obdobie.

Nikdy motor neštartujete len na pár minút v stoji a potom ho necháte celé týždne stáť. Či horšie, ukazovať motor návštevám, chvíľu po naštartovaní dobre pretúrovať a potom zbytok zimy nič.
Ako správne používať motor vo vzťahu k mazaniu

Ak je používanie motora prerušované dlhými prestávkami nevyhnutné (víkendovka, na ktorú nemáte každý víkend čas), je nutné skrátiť interval výmeny motorového oleja. K degradácii oleja dochádza aj behom odstávok, hlavne za prítomnosti vlhkosti a paliva. Vhodná doba výmeny oleja sa potom nestanovuje podľa prejdenej vzdialenosti, ale podľa času prítomnosti oleja v motore. Neváhajte preto olej v takom motore vymeniť po roku, alebo aj skôr. Niektoré moderné vozidlá s elektronickým systémom sledovania akosti motorového oleja v závislosti od prevádzky výmenu vypýtajú samé. Nespoliehajte sa na to. Vždy platí, že hodnota motorového oleja je k cene motora a možných škôd zanedbateľná. Preto neriskujte a doprajte svojimi miláčikom pozornosť a servis.

Rubrika rád v oblasti mazív a olej vzniká vďaka odborníkom značky FUCHS OIL Slovensko