AutoKelly Kamera v aute

Kamera musí byť umiestnená tak, aby nezavadzala vodičovi vo výhľade

Je vôbec povolené kameru v aute používať?

Určite ste už na internete videli veľa videí nebezpečnej jazdy z rôznych krajín. Ako je to však u nás? Je legálne mať takúto kameru v aute? Odpoveď znie áno. Použitie kamery do auta, alebo ak chcete čiernej skrinky, žiaden platný zákon nezakazuje. Vodič ale musí dbať aj na zákon o cestnej premávke, čo znamená, že ju musí umiestniť tak, aby mu nebránila vo výhľade.

Je možné použiť záznam z kamery ako dôkaz?

Kamery do auta sa nazývajú aj čiernymi skrinkami do auta, čo rozhodne nie je náhoda. Primárnym účelom týchto zariadení je chrániť vodiča v prípade nehody a následnom dokazovaní viny, či neviny. Ako je to však na Slovensku? Je možné použiť takýto záznam ako dôkaz pri dopravnej nehode? Podľa platných zákonov áno. V rámci objasňovania dopravnej nehody, strana či už vinná alebo poškodená, má právo predkladať akýkoľvek dôkaz. Čiže aj kamerový záznam, fotografie, zápisky, rôzne iné dôkazy, ktoré náležite objasnia danú vec. V ostatných prípadoch však musí byť užívateľ opatrný.  Záznam je totiž určený pre vlastnú potrebu a ak by niekto chcel zverejniť záznam z kamery mimo objasňovania nehody, musí dodržať zákon o ochrane osobných údajov. Inak by mohol diskreditovať iné osoby s vystavuje sa riziku trestného stíhania. Použitie záznamov z kamier v autách upravuje metodické usmernenie č. 3/2013 úradu na ochranu osobných údajov SR.

Ako je to v okolitých krajinách?

Už vieme, že na Slovensku kameru v aute mať môžeme a môžeme využiť záznam pre osobné účely, ale aj ako dôkaz pri nehode. Čo však, ak ideme do zahraničia? Ako je to napríklad v Česku, Maďarsku, Nemecku, alebo Rakúsku? V spomínaných krajinách je situácia veľmi podobná ako u nás. Vodič teda v aute môže mať kameru a robiť si záznam z jazdy pre vlastné účely. V podstate vo všetkých krajinách, o ktorých je reč, je možné použiť takýto záznam ako dôkaz. Čiastočnou výnimkou je Nemecko, kde niektoré súdy záznam z kamier pripúšťajú a niektoré nie. Vo všetkých krajinách však platí, že záznam by mal byť upravený tak, aby neboli rozoznateľné tváre a evidenčné čísla nezainteresovaných osôb. Rovnako si treba dávať pozor pri zverejňovaní. Záznam totiž má slúžiť na súkromné účely a zverejnením neupraveného záznamu sa vystavujete riziku. Záznam teda treba zasa upraviť tak, aby nebolo vidieť evidenčné čísla ostatných vozidiel.

AutoKelly Kamera v aute

Kameru do auta môžete mať už za o málo viac ako 40 €.

Koľko taká kamera stojí?

Na trhu je dostupné veľké množstvo kamier do auta v rôznych cenových hladinách. Od jednoduchých kamier, ako napríklad BENG DO BEGDVR13, ktorá dokáže nakrúcať v rozlíšení 1080p a kúpite ju už za 43,65 €, až po kamery ako Truecam A7S s cenovkou 265,71 €. Táto kamera však už nakrúca v rozlíšení Full HD 1296p a ponúka funkcie ako G-senzor, vďaka ktorému kamera rozpozná, že prišlo k nárazu a uzamkne aktuálny záznam proti premazaniu časovou slučkou. Zaujímavou funkciou je aj detekcia pohybu, čo znamená, že ak sa zaparkované auto pohne, napríklad následkom ťukanca od parkujúceho suseda, kamera začne okamžite nahrávať. Nuž a tieto a mnoho podobných funkcií ponúkajú viaceré kamery v triede. Stačí si iba vybrať.