Sú kefy pre autá skutočne tak zlé, že ich nezvládne ani keramická ochrana laku?

Pred časom som od známeho, ktorý by sa mohol a mal vyznať v umývaní, čistení a detailingu áut počul, že s keramickou ochranou nie len, že nie je vhodné chodiť na kefové automatické umyvárky. On dokonca neodporúča ani umývanie na bezdotykových umyvárkach. A to mi doslova vyrazilo poistky. Veď práve okrem detailingových štúdí a špecializovaných autoumyváriek je toto tretí najšetrnejší a cenovo veľmi vhodný spôsob ako umývať auto svojpomocne. "Prečo preboha by nebolo vhodné chodiť na bezdotykovky?" - pýtam sa šokovaný. "Lebo chémia na nich je agresívna a poškodí povrch. Ten je potom matný a nevydrží." - odpovedal.

Nechcel som sa vadiť, ani to spochybňovať. V tomto som predsa len úplný amatér. Chalani mi po aplikácii keramickej ochrany značky Modesta pred rokmi doslova povedali, že to čo mám na karosérii je 10x tvrdšie než číra vrstva laku od výrobcu a že keď chcem, môžem chodiť aj na kefy. Vraj garantujú, že povrch na aute vydrží 10 rokov. Na kefy síce fakticky nechodím, no bezdotykové umývanie aj niekoľkokrát mesačne. 

Každopádne, táto informácia ma nahlodala. Prišiel som domov a pozrel ako sa karosérie pri kontakte s vodou správajú. Keďže odpudivosť vody fakticky zmizla, voda sa po aute normálne roztečie a neretiazkuje ako pred rokmi, hovorím si. Má pravdu, veď mi to už na aute fakticky nefunguje. Nedalo mi, zavolal som do Beauty Car Detailingu a preverujem, ako to teda je. Keďže odpovede, ktoré som dostal budú nepochybne zaujímať aj vás, minimálne tých, ktorí keramickú ochranu laku máte, tu sú:1) Čisté nie je čisté

Ani v ručnej autoumyvárke vám po čase nedokážu pomôcť. Či už volíte klasickú bezdotykovú, alebo ručnú, na aute stále ostane nejaký šampón a decht z ostatných áut. Na keramike sa drží všetko čo sa dá nachytať počas jazdy a umývania. Takto sa to nabaľuje 1,5 až 2 roky... Potom nasleduje obvinenie, že keramická ochrana nefunguje, lebo voda neretiazkuje, ale rozlieva sa. To však nie je pravda!

2) Ako to funguje?

Aj o super tuhú karamickú ochranu sa treba príležitostne postarať. Na to slúži produkt na odstraňovanie nabalenej špiny Modesta M4Smoke. Jeho použitie je veľmi jednoduché. Nastrieka sa na auto a iba pozorujeme, ako sa nečistoty strácajú. Následne sa opláchne čistou vodou a povrch funguje opäť rovnako, ako prvý deň. Je teda lesklejší a hlavne vodu odpudivý. Prípravok je vyskúšaný a s garantovaným účinkom len na keramickej ochrane značky Modesta.

3) Zvládnete to každý

Odborne sa tomu hovorí dekontaminácia. Môžete ju urobiť aj vy sami doma. Nemusíte kvôli tomu navštevovať detailingové štúdio. Produkt Modesta M4Smoke si môžete kúpiť a auto priamo na svojom dvore ošetriť. Nie je to nič náročné. To je rozdiel medzi sklom a nanotechnológiou. V Beauty Car Detailingu majú dokonca zákazníka, ktorý so sklo-keramickou ochranou chodí na kefy. Ochrana je síce doškriabaná, ale je tam.