Pokračuje stagnácia, ktorá sa naplno prejavila v apríli. Vyzerá to tak, že dovozcovia stále vyčkávajú na zmeny v registračných poplatkoch a novú legislatívu, ktoré majú prísť do praxe na Slovensku v júli tohto roku. Každopádne, už najbližšie týždne jednoznačne ukážu, ako sa pohnú dovozy jazdených áut z cudziny a čo celkovo s trhom ojazdených vozidiel urobia najnovšie zmeny,“  hodnotí  Karolína Topolová, generálna riaditeľka autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Ešte v marci tohto roku sa doviezlo na Slovensko rekordných 6 706 osobných jazdených vozidiel, čo bol dramatický nárast v porovnaní s februárovým počtom 4 783 kusov. V apríli prišlo opäť k zásadnej zmene, kedy dovozcovia importovali len 4990 ojazdených, kde išlo o viac ako štvrtinový medzimesačný prepad. V máji stagnácia pokračovala, kedy importéri „jazdeniek“ doviezli 5 297 osobných vozidiel. Pre porovnanie - v máji 2022 to bolo 5 780 kusov, teda medziročne ide o pokles o takmer 500 áut.

Podrobné oficiálne údaje ministerstva vnútra k dovozu jazdených vozidiel na Slovensko.
 

Aký je pomer jazdených a nových áut?

V roku 2022 bolo v SR zaregistrovaných 78 841 nových osobných vozidiel. Na druhej strane, v SR sa podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO ročne predá celkovo približne 350 000 ojazdených osobných automobilov. Dovezené jazdené osobné vozidlá, ktorých sa za vlaňajšok podľa štatistík MV SR na Slovensko priviezlo spolu až 61 016, tak predstavovali približne 17,5 % tohto objemu. Priemerný vek áut sa tu totiž blíži k hranici 15 rokov.

zdroj: AAA Auto
foto: cz.deposiphotos.com