Boj proti globálnemu otepľovaniu je Obamovou obľúbenou činnosťou.

Boj proti globálnemu otepľovaniu je Obamovou obľúbenou činnosťou.

Podľa výsledkov prezidentských volieb môžeme očakávať, že USA pôjde po stopách znižovania spotreby a honby za nízkymi emisiami. Pre motoristov a celý priemysel bude mať najväčší dopad program „Corporate Average Fuel Economy“, ktorý má do roku 2025 donútiť výrobcov vyrábať autá s celkovou priemernou spotrebou na úrovni 4,3 l/100 km.

Výrobcovia nie sú nadšení týmto cieľom. Téma spotreby je momentálne v USA v kurze. Hyundai/Kia má problémy, pretože ich udávaná spotreba nezodpovedala reálnej. Nie sú však jediní. Nedávno preletel médiami ďalší škandál s meraním spotreby. Tomuto problému sa budem venovať v samostatnom článku.

Politika Baraka Obamu bude viesť k znižovaniu spotreby a k obmedzovaniu tvorby CO2. Neurobí nič čo bude v rozpore s celosvetovým trendom.
Elektromobily sú v USA stále populárnejšie.

Elektromobily sú v USA stále populárnejšie.

Obama je veľký fanúšik elektromobilov a pravdepodobne v tom nemieni poľaviť. Do roku 2015 chce na americké cesty dostať 1 milión elektrických áut. V tomto roku napríklad navrhol zvýšiť zľavu z ceny týchto ekologických vozidiel zo 7 500 na 10 000 dolárov. Jeho ďalším cieľom sú kamery. Americký prezident chce, aby od roku 2014 bolo každé nové auto vybavené kamerou.

Politika v USA priamo nesúvisí s tou našou. A teda ani novinky na amerických cestách nemusíme nevyhnutne zaviesť aj my. Je však zaujímavé vidieť, ako Američania na oko bojujú so spotrebou paliva, keď ešte prednedávnom ich to vôbec netrápilo.

Zdroj: autoblog.com

V USA udávajú spotrebu v jednotkách mpg (milles per gallon).

V USA udávajú spotrebu v jednotkách mpg (milles per gallon).