Batérie elektromobilu sú pre životné prostredie naozaj nebezpečné.

Batérie elektromobilu sú pre životné prostredie naozaj nebezpečné.

Nelichotivé informácie o elektromobiloch priniesla nórska Univerzita vedy a techniky. Hlavným problémom je samotná výroba, ktorá prispieva ku globálnemu otepľovaniu dvakrát viac, ako výroba auta so spaľovacím motorom. Slabým miestom sú batérie, ktoré sú najtoxickejšou časťou celého elektromobilu.

Nórski vedci poukázali aj na prevádzku, ktorá nie je až taká ekologická, ako na prvý pohľad vyzerá. Elektromobil pri svojej jazde nevypúšťa žiadne splodiny. Elektrina však väčšinou pochádza z tepelných elektrární, ktoré ležia v žalúdku mnohých ekológov.

Planétu nezachránime len výmenou spaľovacieho motora za elektrický. Problém chce komplexné riešenie. Inak môže byť aj elektromobil neekologický.
Negatívne názory na elektromobily sú na svete už dlho. Táto štúdia ich len potvrdzuje.

Negatívne názory na elektromobily sú na svete už dlho. Táto štúdia ich len potvrdzuje.

Z toho jasne vyplýva, že využívanie elektromobilov v oblastiach, kde ľudia nezískavajú energiu z ekologických zdrojov je neefektívne. Ak elektrina pochádza z obnoviteľných zdrojov, sú elektromobily pre preplnené mestá to pravé.

Štúdia ďalej ukázala, že automobil s dieselovým motorom so životnosťou 200 tisíc kilometrov je k životnému prostrediu šetrnejší ako elektromobil, ktorý musí počas svojho života vymeniť batérie.

V ideálnom svete, kde by sme dokázali elektrické autá dobíjať energiou, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov a materiály by boli plne recyklovateľné, sú elektromobily skvelé riešenie. V súčasnej situácii ide skôr o drahý a pravdepodobne falošný pocit ochrany prírody.

Zdroj: auto.cz