Hlavná budova Porsche Museum na Porscheplatz na okraji Sttutgartu

Hlavná budova Porsche Museum na Porscheplatz na okraji Sttutgartu

Prečo to až teraz? Lebo Porsche Museum nedávno dostalo od materskej firmy k dispozícii nové priestory, ktoré dokážu pojať všetkých 505 kúskov, čo oslavujú špeciálnou videosériou.

Prakticky každé múzeum má verejnosti bežne neprístupné siene, miestnosti, či dokonca celé bloky. Supernové a superskvelé Porsche múzeum otvorené od roku 2009 napriek rannému veku nie je výnimkou. Viac než 100 miliónov Euro hodné múzeum má v aktuálnej kolekcii až 505 kúskov. Ako správne predpokladáte, zďaleka nie všetky sú po celý čas vystavené verejnosti. Porsche múzeum je dokonca známe tým, že niekoľkokrát ročne svoju zbierku na obdiv obmieňa, či ladí tematicky (pri príležitosti výročia, spomienky, či udalosti). Takto sa ani jedna, ani dve návštevy v ňom určite žiadnemu fanúšikovi nezunujú. Pre tieto témy má múzeum v útrobách ukryté mašiny nie bežne vystavené na obdiv. A potom je tu ešte špeciálna sekcia projektov pre iné automobilky. O niektorých sa verejne vedelo, ako napríklad C88 - projekt ľudového auta pre Čínu z polovice 90. rokov. Niektoré sú pre mňa ohromnou novinkou, ako neprestrielná 911 (typ 996) a 928 Cabrio prototyp. Sú tu aj koncepty Salara pre Ladu, RS2 Avant pre Audi, Mercedes-Benz E500 W124 či Seat.

Obe dve videá, napriek priemernej dĺžke 5 min. odhaľujú len časť pokladov Stuttgartu. Prvé viac predstavuje využitie supertajného priestoru, druhé sa už venuje niektorým konkrétnym chuťovkám ako typu 984 - Boxster Junior, náramne podobnému Mazde mx-5, konceptu na báze typu 924 z roku 1976, ktorý mal súperiť vo vytrvalostných pretekoch z legendárnym Mercedesom C111, alebo špeciál pre preteky do vrchu typ 906 Villars...


Nádhera, čo poviete? A Porsche sľubuje aj ďalšie videá... :)


Porsche 984 Boxster Junior

Porsche 984 Boxster Junior