Ako sa vyrábajú kované disky AEZ.forged?

AEZ používa len tie najlepšie prísady na výrobu svojich kovaných diskov. Základným materiálom je zliatina hliníka 6061, ktorá sa používa prevažne v ľahkých konštrukciách pre letecký priemysel. Pretože základný materiál obsahuje menej ako 1% kremíka, vďaka tomu sú disky lesklejšie ako liaty disk. Ešte vyšší lesk sa docieli keramickým leštením.

V niekoľkých krokoch, pri vysokých tlakových a teplotných podmienkach, je kovový predlisok tvarovaný do valcovej formy pomocou kovacích nástrojov. Aj napriek tomu, že sa zahrieva, hliník zostáva pevný počas procesu kovania. Pred konečným ochladením sú predlisky diskov AEZ.forged spracované hydraulickým lisom, čím sa postupne dostávajú do požadovaného tvaru. Toto "uvedenie do tvaru" znamená "kovanie". V ďalšom "procese kovania" sa predlisok dostáva do už rozpoznateľnej formy disku.

Gegossen und geschmiedet = Odliatok a kovanie. Porovnanie hustoty medzi odlievanými a kovanými diskami

Ako je zrejmé z obrázku, kované disky majú veľmi vysokú hustotu materiálu. Výsledkom je, že kované hliníkové disky dosahujú výrazne vyššiu pevnosť pri nízkej hrúbke steny, čo sa prejavuje nižšou hmotnosťou konečného výrobku v porovnaní s odlievanými diskami. Okrem toho je aj povrch vyššej kvality ako pri "odlievanom disku", pretože sa nevyskytujú žiadne vzdušné alebo materiálové bubliny.

Metóda prietokového tvárnenia

V ďalšom kroku sa hliníkové predlisky ťahajú a valcujú do konečnej formy disku pomocou metódy prietokového tvárnenia. Výsledok sa dosiahne použitím vysokej teploty (približne 350 stupňov Celzia) na získanie požadovaného tvaru.

Finálny dizajn v CNC

Každý disk dostane svoj konečný vzhľad v CNC valcovacom a frézovacom stroji. Konkrétny dizajn je v tomto kroku vyfrézovaný, čo dáva každému disku konečnú charakteristiku a vzhľad. Nasleduje ručné obrusovanie hrád. Hrany sú ostré okraje, ktoré vznikajú v procese výroby disku. Celkovo tento proces trvá zhruba päť hodín.

Posledný krok - keramická úprava a lakovanie

Pokiaľ ide o sériu AEZ Steam.forged, každý disk má vysoko kvalitnú keramickú povrchovú úpravu. Disk je "vypaľovaný" množstvom malých keramických guľôčok, a tým je leštený. Potom je každý disk chránený dvojitou priehľadnou povrchovou vrstvou ako prvou bariérou proti počasiu a fyzikálnym vplyvom.

Fakty a čísla 

- Prémiové dizajnové disky
- Extrémne sofistikovaný výrobný proces
- Prvý kovaný disk pre vozidlá TESLA s homologizáciou ECE
- Základný materiálom je hliník najvyššej kvality 6061 T6 (používaný v leteckom priemysle)
- Zníženie hmotnosti cca o 30 % vďaka vyššej hustote materiálu
- Tenšie lúče dosiahnuté zapustením
- Vyšší lesk vďaka obsahu silikónu len 0,8 %
- Najkvalitnejšie keramické leštenie a použitie dvojitého bezfarebného laku

Pre budúce požiadavky v odvetví automobilového priemyslu AEZ vyvíja ďalšie aplikácie a neustále rozširuje svoje produktové portfólio.

Výhody kovaných hliníkových diskov

Kované kolesá z ľahkých zliatín majú svoj pôvod v pretekoch a motoristických športoch. Ako dôvody môžeme uviesť vysokú stabilitu, veľmi nízku hmotnosť a v dôsledku toho dokonalú vhodnosť pre športového jazdca. To dáva kovanému kolesu výhodu oproti diskom z liatiny a napriek vyšším nákladom sa mnohí vlastníci automobilov nechajú presvedčiť, pretože kované koleso predstavuje výrazné zdokonalenie na poli jazdných vlastností. Individualizácia vozidla môže niekedy viesť k zdĺhavým postupom schvaľovania jednotlivých dielov. Nie je tomu tak v prípade nového AEZ Steam.forged s homologizáciou ECE.

Zdroj: ALCAR