Zánovných elektromobilov bolo na slovenskom sekundárnom trhu medziročne ponúkaných o 39,5 % viac, hybridov v roku 2022 pribudlo oproti predchádzajúcemu roku o 12,1 %. Výrazný pokles ponuky u zánovných jazdených áut zaznamenali predtým veľmi obľúbené vozidlá s pohonom na stlačený zemný plyn. Medziročne sa ich ponuka znížila o 33,2 %. Vyplýva to z pravidelnej analýzy sekundárneho automobilového trhu, ktorú vykonáva AAA AUTO a Mototechna.

Vlaňajší rok bol na začiatku ešte stále poznačený končiacou pandémiou Covidu a zároveň koncom februára priletela ekonomická „čierna labuť“ v podobe vojny na Ukrajine. To ešte prehĺbilo problémy v dodávateľských reťazcoch výrobcov automobilov. Preto nových áut v minulom roku pribúdalo na trhu len málo. Vzhľadom na nedostatok nových áut, pochopiteľne,  objavovalo sa aj menej zánovných vozidiel, čo vysvetľuje šestnásťpercentný prepad ponuky vozidiel v tomto segmente,“ hovorí  Petr Vaněček, prevádzkový autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Svoj trhový podiel si naopak zvyšovali alternatívne a nové technológie. „S ohľadom na súčasnú zelenú politiku v Európe sa automobilky snažia dostať na trh čo najväčšie množstvo vozidiel, ktoré sú čistejšie, aby sa ich flotilové emisie čo najviac blížili k stanoveným limitom. Pokiaľ si teda v minulom roku mohli automobilky vybrať, či z dostupných dielov vyrobia vozidlo so spaľovacím motorom alebo jeho čistejšiu alternatívu, potom nepochybne volili druhú možnosť. Zároveň o tento segment rastie záujem aj u zákazníkov, ktorí za súčasnej ekonomickej situácie hľadajú prevádzkovo lacnejšie vozidlá. To je aj dôvod poklesu záujmu o vozidlá na stlačený zemný plyn, ktorý bol v minulom roku enormne drahý,“ dodáva Vaněček.

 

Najinzerovanejšie zánovné vozidlá na slovenskom trhu v roku 2022

 

TOP 10 zánovných áut

TOP 10 zánovných elektromobilov

TOP 10 zánovných hybridov

1

Škoda Fabia

BMW i3

Toyota Corolla

2

Škoda Octavia

Audi e-tron

Toyota C-HR

3

Kia Ceed

Tesla Model 3

Toyota RAV 4

4

Hyundai i30

Mercedes EQA

Suzuki SX4 S-Cross

5

Škoda Karoq

Tesla Model Y

Suzuki Vitara

6

VW Golf

Škoda Enyaq

Toyota Yaris

7

Škoda Superb

Renault Zoe

Hyundai Tuscon

8

Škoda Scala

Volkswagen ID.3

Volvo XC60

9

Škoda Kodiaq

Mercedes EQC

Hyundai i30

10

Hyundai Tuscon

Hyundai Kona

Ford Kuga

Najčastejšie ponúkaným modelom medzi zánovnými vozidlami bola v minulom roku Škoda Fabia vo veku 2,1 roka, s najčastejším nájazdom 25 000 km a strednou hodnotou ceny 14 800 eur. Pri elektromobiloch to bolo BMW i3 vo veku 3,3 roka, s najčastejším nájazdom 36 090 km a mediánovou cenou 18 570 eur. Medzi hybridmi potom tradične vládla Toyota Corolla vo veku 2,1 roka, nájazdom 19 002 kilometrov a najčastejšou cenou 24 400 eur.

Zdroj: AAA Auto
foto: cz.depositphotos.com