Už minulý rok sa Slovensko dostalo na zoznam krajín, ktoré dostanú rýchlonabíjačky od Tesly. Nepresná mapa budúcej siete Superchargerov ukazovala na stredné Slovensko. Dnes už s istotou vieme povedať, že výkonné nabíjačky budú umiestnené v blízkosti Zvolena. Superchargery však nebudú priamo na rýchlostnej ceste R1, ale len v jej blízkosti, v obci Sielnica.

Slovensko sa stane druhou krajinou východnej Európy, ktorá dostane nabíjačky od Tesly.

Prvá rýchlonabíjačka od Tesly je v Sielnici blízko Zvolena.

Prečo bude Supercharger v malej dedine medzi Zvolenom a Banskou Bystricou? Tesla sa totiž snaží stavať nabíjačky po celom svete v blízkostí reštaurácií a obchodných centier, aby mali majitelia počas čakania čo robiť. Nabíjačky sú v areáli štvorhviezdičkového hotelu Kaskády, kde nájdete okrem reštaurácií aj malý park. Testovacia prevádzka zariadení v Sielnici už prebieha. Slávnostné otvorenie má nasledovať čoskoro.

 

Slovensko sa stane druhou krajinou východnej Európy, ktorá dostane nabíjačky od Tesly. Američania postavili na strednom Slovensku štyri dobíjacie stojany. K najbližšej nabíjačke vo Viedni je to zo Sielnice cca 282 km. Majitelia Tesiel by túto vzdialenosť mali zvládnuť na jedno nabitie bez problémov aj vo vyššom diaľničnom tempe.

Súradnice nabíjačky v Sielnici: 48.627353, 19.103584

Oficiálne spustenie Superchargerov v Sielnici by malo prebehnúť v januári 2016

Čakanie na nabitie však nie je ukrutne dlhé. Nabíjačka Supercharger dokáže nabíjať jednosmerným prúdom výkonom až 120 kW. Podľa výrobcu amerických elektromobilov dodá nabíjačka za 30 minút do batérií energiu na cca 274 km (170 míľ). Supercharger zvládnu za 40 minút dobiť batérie z 10% na 80% a umožní dojazd cez 300 km. Dobitie na 100% trvá podľa Tesly 75 minút (Model P85). Majitelia majú navyše dobíjanie zdarma a to navždy!


Najbližšia stanica Supercharger bola doteraz vo Viedni, po novom máme prvú aj na Slovensku. Podľa mapy Tesly nás čaká čoskoro aj ďalšia nabíjačka na západnom Slovensku. Pravdepodobne v blízkosti Bratislavy. Jednu nabíjaciu stanicu plánuje otvoriť automobilka v najbližšej dobe aj v Českej Republike a Poľsku. Mať dve nabíjacie stanice bude teda oproti okolitým štátom celkom luxus. Avšak v najbližších rokoch sa má infraštruktúra Superchargerov výrazne rozšíriť. Majitelia Tesiel tak budú môcť komfortne cestovať po celom kontinente.

 

Zdroj: teslamotors.com